Calendar :: Ortodox :: 2005 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
0

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2005

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 (†) Taierea imprejur cea dupa trup a Domnului;Sf. Ierarh Vasile cel Mare (Anul Nou)  
DUMINICĂ 02 Inaintepraznuirea Botezului Domnului, Sf. Silvestru, Ep. Romei; Sf. Mc. Serghie; Sf. Serafim de Sarov  
LUNI 03 Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie; Cuv. Petru Stegarul  
MARȚI 04 Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuv. Teoctist, egumenul de la Kucumia Siciliei  
MIERCURI 05 Sf.Mc.Teopempt și Teona; Cuv.Sinclitichia. (Ajunul Botezului Domnului – Post) Post
JOI 06 (†) Botezul Domnului (Dumnezeiasca arătare)  
VINERI 07 †) Soborul Sf.Prooroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 08 Cuvioșii Gheorghe Hozevitul și Emilian Mărturisitorul; Cuv.Domnica  
DUMINICĂ 09 Sf.Mucenic Polieuct; Cuv.Eustratie  
LUNI 10 Sf.Grigorie, Episcopul Nisei; Cuviosul Antipa de la Calapodești  
MARȚI 11 † Cuv.Teodosie cel Mare, începătorul vieții de obște; Cuv.Vitalie  
MIERCURI 12 Sf.Mucenițe Tatiana diaconița și Eutasia Post
JOI 13 Sf.Mucenici Ermil și Stratonic; Cuv.Iacob din Nisibe  
VINERI 14 Cuvioșii Părinți uciși în Sinai și Rait. Odovania Praznicului Botezului Domnului Post
SÂMBĂTĂ 15 Cuvioșii Pavel Tebeul și Ioan Colibașul  
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 Închinarea cinstitului lanț al Sf.Ap.Petru; Sf.Mc.Pevsip și cei împreună cu el  
LUNI 17 †) Cuviosul Antonie cel Mare  
MARȚI 18 † Sfinții Atanasie și Chiril, Arhiepiscopii Alexandriei  
MIERCURI 19 Cuvioșii: Macarie Egipteanul, Arsenie și Marcu; Sf.Muceniță Eufrasia Post
JOI 20 † Cuviosul Eftimie cel Mare; Sf.Mucenici Vas și Eusebiu  
VINERI 21 Cuv.Maxim Mărturisitorul; Sf.Mucenici: Evghenie, Neofit, Candid, Valerian şi Achila Post
SÂMBĂTĂ 22 Sf.Apostol Timotei; Sf.Mc.Anastasie Persul  
DUMINICĂ 23 Sf.Sfinţit Mucenic Clement al Ancirei şi Sf.Mucenic Agatanghel  
LUNI 24 Cuv.Xenia; Sf.Mucenici: Vavila, Timotei şi Agapie  
MARȚI 25 †) Sf.Grigorie Teologul; †) Sf.Bretanion, Episcopul Tomisului; Cuv.Publie
 
MIERCURI 26 Cuv.Xenofont, soţia sa Maria şi fiii lor Arcadie şi Ioan Post
JOI 27 † Aducerea moaştelor Sf.Ioan Gură de Aur  
VINERI 28 Cuvioşii: Efrem Sirul, Paladie şi Iacob Post
SÂMBĂTĂ 29 Aducerea moaştelor Sf.Sfinţit Mucenic Ignatie Teoforul
 
DUMINICĂ 30 †) Sfinţii Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur; Sf.Sinţit Ipolit Episcopul Romei  
LUNI 31 Sfinţii Doctori, făcători de minuni şi fără de arginţi, Chir şi Ioan