Calendar :: Ortodox :: 2005 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2005

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 01 Scoaterea Sfintei Cruci; Sf. 7 Mucenici Macabei. (Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului)
Post
MARȚI 02 Aducerea moastelor Sf.Întâiul Mucenic si Arhid.Stefan; Binecredinciosul Împarat Justinian
Post
MIERCURI 03 Cuviosii: Isaachie, Dalmat si Faust; Sf.Salomeea Mironosita Post
JOI 04 Sfintii 7 tineri din Efes; Aducerea moastelor Cuv.Mucenite Evdochia Post
VINERI 05 Înaintepraznuirea Schimbarii la Fata a Domnului; †) Cuviosul Ioan Iacob de la Neamt Post
SÂMBĂTĂ 06 (†) Schimbarea la Față. Dezlegare la pește
DUMINICĂ 07 †) Sf.Cuvioasa Teodora de la Sihla; Sf.Sfintit Mucenic Narcis, Patriarhul Constantinopolului
Post
LUNI 08 Sf.Emilian Marturisitorul, Episcopul Cizicului; Sf.Miron, Episcopul Cretei Post
MARȚI 09 Sf.Apostol Matia; Sfintii 10 Mucenici Marturisitori pentru icoana lui Hristos Post
MIERCURI 10 Sfintii Mucenici: Lavrentie arhidiaconul, Xist si Ipolit Post
JOI 11 †) Sf.Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului; Sf.Mare Mucenic Evplu, arhidiaconul Post
VINERI 12 Sf.Mucenici: Fotie, Anichit, Pamfil si Capiton Post
SÂMBĂTĂ 13 Mutarea moastelor Cuv.Maxim Marturisitorul; Odovania Praznicului Schimbarii la Fata
Post
DUMINICĂ 14 Înaintepraznuirea Adormirii Maicii Domnului; Sf.Prooroc Miheea Post
LUNI 15 (†) Adormirea Maicii Domnului  
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 16 Sfânta Mahrama a Domnului; †) Sfintii Martiri Brâncoveni, Constantin Voda cu cei patru fii ai sai: Constantin, Stefan, Radu, Matei si sfetnicul Ianache  
MIERCURI 17 Sf.Sfintit Mc.Miron; Sf.Mucenici: Straton, Ciprian si Tirs
Post
JOI 18 Sf.Mucenici: Flor, Lavru, Polien si Leon
 
VINERI 19 Sf.Mucenici: Andrei Stratilat, Timotei, Agapie si Tecla
Post
SÂMBĂTĂ 20 Sf.Prooroc Samuel; Sf.Mucenici Sever si Iliodor
 
DUMINICĂ 21 Sf.Ap.Tadeu; Sf.Mc.Vasa; Sf.Mucenici: Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul si Venust
 
LUNI 22 Sf.Mucenici: Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu si Or
 
MARȚI 23 †) Sf.Mucenic Lup; Sf.Mc.Irineu, episcopul. Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului
 
MIERCURI 24 Sf.Sfintit Mucenic Eutihie; Sf.Mc.Tation
Post
JOI 25 Aducerea moastelor Sf.Apostol Vartolomeu; Sf.Apostol Tit  
VINERI 26 Sf.Mucenici: Adrian si Natalia, sotia sa si Atic Post
SÂMBĂTĂ 27 Cuv.Pimen; Sf.Mucenici: Eutalia, Fanurie si Osie, episcopul  
DUMINICĂ 28 Cuv.Moise Etiopianul; Sf.Mc.Diomid; Sf.Ana proorocita, fica lui Fanuel  
LUNI 29 (†) Taierea Capului Sf.Prooroc Ioan Botezatorul; Cuv.Teodora. (Post) Post
MARȚI 30 Sfintii Ierarhi: Alexandru, Ioan si Pavel cel Nou, Patriarhii Constantinopolului  
MIERCURI 31 Punerea în racla a brâului Maicii Domnului
Post