Calendar :: Ortodox :: 2006 :: 02 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

FEBRUARIE 2006

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Sf. Mc. Trifon; Sfintele Mucenițe Perpetua și Felicitas Post
JOI 02 (†) Întâmpinarea Domnului; Sf. Mc. Iordan și Gavriil  
VINERI 03 Sf. și Dreptul Simeon; Sf. Proorociță Ana Post
SÂMBĂTĂ 04 Cuv. Isidor Pelusiotul; Cuv. Nicolae mărturisitorul, studitul; Sf. Mc. Avramie, Ep. de Arvil (Persia)  
DUMINICĂ 05 Duminica a 17-a după Rusalii (a Cananeencii)
II Corinteni 6, 16 - 7, 1; Matei 15, 21-28; glas 8, vos. 11
Sf. Mc. Agata; Sf. Mc. Teodula
 
LUNI 06 Sf. Vucol, Episcopul Smirnei; Sf. Mc. Iulian din Emesa; Cuviosii Varsanufie și Ioan; Sf. Fotie, patriarhul Constantinopolului  
MARȚI 07 Sf. Partenie, Ep. Lampsacului; Cuv. Luca din Elada; Sfinții 1003 Mucenici din Nicomidia  
MIERCURI 08 Sf. Mare Mc.Teodor Stratilat; Sf. Prooroc Zaharia Post
JOI 09 Sf. Mc. Nichifor; Sf. Ier. Mc. Marcel al Siciliei, Filagrie al Ciprului și Pangratie al Tavromeniei  
VINERI 10 † Sf. Sfințit Mc. Haralambie; Sf. Mc. Enata și Valentina; Cuv. Zenon din Cezareea Capadociei Post
SÂMBĂTĂ 11 Sf. Mc. Vlasie, Ep. Sevastiei; Sf. Teodora împărăteasa  
DUMINICĂ 12 Duminica a 33-a după Rusalii (a Vameșului și a Fariseului; Începutul Triodului)
II Timotei 3, 10-15; Luca 18, 10-14; glas 1, vos. 1
Sf. Meletie, arhiepiscopul Antiohiei
 
LUNI 13 Cuv. Martinian; Sf. Ap. Mc. Acvila și soția sa Priscila  
MARȚI 14 Cuv. Auxențiu; Cuv. Maron; Cuv. Avraam  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 15 Sf. Ap. Onisim; Sf. Mc. Maior; Cuv. Eusebiu Harți
JOI 16 Sf. Mc. Pamfil, Valent, Pavel și Seleuc; Sf. Flavian, patriarhul Constantinopolului  
VINERI 17 Sf. Mare Mc. Teodor Tiron; Sf. Mariamna; Sf. Împărați Marcian și Pulheria Harți
SÂMBĂTĂ 18 Sf. Leon, episcopul Romei; Cuv. Agapit, episcopul Sinadei  
DUMINICĂ 19 Duminica a 34-a după Rusalii (a Fiului Risipitor)
I Corinteni 6, 12-20; Luca 15, 11-32; glas 2, vos. 2
Sf. Ap. Arhip, Filimon și soția sa Apfia
 
LUNI 20 Sf. Leon, episcopul Cataniei; Sf. Agaton, episcopul Romei; Cuv. Visarion  
MARȚI 21 Cuv. Timotei; Sf. Eustatie, arhiepiscopul Antiohiei  
MIERCURI 22 Aflarea moaștelor Sf. Mucenici din Evghenia; Cuv. Atanasie; Cuv. Talasie și Limneu Post
JOI 23 † Sf. Mc. Policarp, episcopul Smirnei; Sf. Gorgonia  
VINERI 24 †) Întâia și a doua aflare a Capului Înaintemergătorului și Botezătorului Ioan Post
SÂMBĂTĂ 25 Sâmbăta morților (Moșii de iarnă)
Sf. Tarasie, arhiepiscopul Constantinopolului
 
DUMINICĂ 26 Duminica a 35-a după Rusalii, a lăsatului sec de carne (a Înfricoșatei Judecăți)
I Corinteni 8, 8-13; 9, 1-2; Matei 25, 31-46 ; glas 3, vos. 3
Sf. Porfirie, episcopul Gazei; Sf. Mc. Fotini samarineanca
 
LUNI 27 Cuv. Mărturisitori Procopie decapolitul și Talaleu  
MARȚI 28 † Cuvioșii Ioan Casian Romanul și Gherman din Dobrogea; Cuv. Vasile Mărturisitorul; Sf. Mc. Proteriu, arhiepiscopul Alexandriei