Calendar :: Ortodox :: 2007 :: 07 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IULIE 2007

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 Duminica a 5-a după Rusalii (a Sf. Părinți de la Sinodul IV Ecumenic; Vindecarea celor doi demonizați din Gadara)
Romani 10, 1-10; Matei 8, 28-34; 9, 1; glas 4, vos. 5
Tit 3, 8-15; Ioan 17, 1-13 (ale Sf. Părinți)
†) Sf. Ier. Leontie de la Rădăuți; S
 
LUNI 02 †) Sf. Voievod Ștefan cel Mare  
MARȚI 03 Sf. Mc. Iachint; Sf. Anatolie, patriarhul Constantinopolului  
MIERCURI 04 Sf. Andrei, arhiepiscopul Cretei; Cuv. Marta Post
JOI 05 † Cuv. Atanasie de la Atos; Cuv. Lampadie  
VINERI 06 Cuv. Sisoe cel Mare; Sf. Mc. Lucia Post
SÂMBĂTĂ 07 Cuv. Toma din Maleon și Acachie; Sf. M. Mc. Chiriachi  
DUMINICĂ 08 Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
Romani 12, 6-14; Matei 9, 1-8; glas 5, vos. 6
Sf. M. Mc. Procopie; Sf. Mc. Epictet și Astion
 
LUNI 09 Sf. Mc. Pangratie, episcopul Tavromeniei; Sf. Mc. Chiril, episcopul Gortinei; Sf. Mc. Andrei și Prov  
MARȚI 10 Sf. 45 Mc. din Nicopolea Armeniei  
MIERCURI 11 Sf. Mare Mc. Eufimia; Sf. Olga, împărăteasa Rusiei Post
JOI 12 Sf. Mc. Proclu și Ilarie; Cuv. Mihail; Sf. Veronica; Prodromița (icoana schitului românesc de la Atos)  
VINERI 13 Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Cuv. Ștefan Savaitul; Sf. Muceniță Golinduh Post
SÂMBĂTĂ 14 Sf. Ap. Achila; Cuv. Nicodim Aghioritul  
DUMINICĂ 15 Duminica a 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum)
Romani 15, 1-7; Matei 9, 27-35; glas 6, vos. 7
Sf. Mc. Chiric și mama sa Iulita; Sf. Iosif, arhiepiscopul Tesalonicului; Sf. Vladimir, luminătorul Rusiei
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sf. Sfințit Mc. Atinoghen și cei 10  
MARȚI 17 Sf. Mare Mc. Marina; Sf. Eufrasie, episcopul Ienopolei  
MIERCURI 18 †) Sf. Mc. Emilian de la Durostor; Sf. Mc. Iachint Post
JOI 19 Cuv. Macrina; Cuviosul Die; Cuv. Serafim de Sarov  
VINERI 20 †) Sf. Slăvit Prooroc Ilie Tesviteanul Post
SÂMBĂTĂ 21 Cuv. Simeon și Ioan Pustnicul; Sf. Prooroc Iezechiel  
DUMINICĂ 22 Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulțirea pâinilor)
Ale Praznicului: II Petru 1, 10-19; Matei 17, 1-9; glas 7, vos. 8
Sf. Maria Magdalena mironosița, întocmai cu Apostolii
 
LUNI 23 Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Apolinarie și Vitalie, episcopii Ravenei  
MARȚI 24 Sf. Mc. Hristina  
MIERCURI 25 Adormirea Sfintei Ana; Cuv. Olimpiada și Eupraxia; Sf. Părinți de la Sinodul V Ecumenic Post
JOI 26 Sf. Sfințit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Parascheva din Roma  
VINERI 27 † Sf. Mare Mc. și Tămăduitor Pantelimon; Cuv. Antuza Post
SÂMBĂTĂ 28 Sf. Ap. și Diaconi: Prohor, Nicanor, Timon și Parmena; Cuv. Pavel Xiropotamiteanul de la Atos  
DUMINICĂ 29 Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare - Potolirea furtunii)
I Corinteni 3, 9-17; Matei 14, 22-34; glas 8, vos. 9
Sf. Mc. Calinic; Sf. Mc. Teodota împreună cu fiii săi
 
LUNI 30 Sf. Ap. Sila, Silvan, Crescent și Andronic; Sf. Mc. Iulita  
MARȚI 31 Sf. și Dreptul Evdochim; Sf. Iosif din Arimateea; Sf. Gherman, episcop de Auxerre (Lăsatul secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului)