Calendar :: Ortodox :: 2007 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2007

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 Cuv. Simeon stâlpnicul și mama sa Marta
Începutul Anului Bisericesc
 
DUMINICĂ 02 Duminica a 14-a după Rusalii
Sf. Mc. Mamant; Sf. Ioan Postitorul, Patriarhul Constantinopolului
 
LUNI 03 Sf. Mc. Antim, episcopul Nicomidiei; Cuv. Teoctist  
MARȚI 04 Sf. Mc. Vavila, episcopul Antiohiei; Sf. Prooroc Moise  
MIERCURI 05 † Sf. Prooroc Zaharia, tatăl Sf. Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Urban și Teodor Post
JOI 06 † Minunea Sfântului Arhanghel Mihail în Colose; Sf. Mc. Romil și Macarie  
VINERI 07 Sf.Mc. Sozont Post
SÂMBĂTĂ 08 (†) Nașterea Maicii Domnului  
DUMINICĂ 09 Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)
Galateni 6, 11-18; Ioan 3, 13-17; glas 4, vos. 2
Sf. și Drepții Părinți Ioachim și Ana; †) Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona; Sf. Mc. Severian; Sf. Părinți de la Sinodul III Ecu
 
LUNI 10 Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora; Sf. Pulheria împărăteasa  
MARȚI 11 Cuv. Teodora din Alexandria; Cuv. Eufrosin  
MIERCURI 12 Sf. Mc. Autonom, Macedonie și Teodul Post
JOI 13 Sfințirea bisericii Învierii (Sfântul Mormânt de la Ierusalim); Sf. Sfințit Mc. Cornelie sutașul; †) Cuv. Ioan de la Prislop  
VINERI 14 (†) Înălțarea Sfintei Cruci (Post) Post
SÂMBĂTĂ 15 †) Sf. Iosif cel Nou de la Partoș, episcopul Timișoarei; Sf. Mare Mc. Nichita Romanul  
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)
Galateni 2, 16-20; Marcu 8, 34 - 9, 1; glas 5, vos. 3
Sf. Mare Mc. Eufimia; Sf. Mc. Meletina
 
LUNI 17 Sf. Mc. Sofia și fiicele sale Pistis, Agapis și Elpis  
MARȚI 18 Sf. Eumenie, Ep. Gortinei; Sf. Mc. Ariadna și Castor  
MIERCURI 19 Sf. Mc. Trofim, Savatie și Dorimedont Post
JOI 20 Sf. Mare Mc. Eustatie, soția sa Teopista și cei doi fii Agapie și Teopist  
VINERI 21 Sf. Ap. Codrat; Sf. Prooroc Iona Post
SÂMBĂTĂ 22 † Sf. Mc. Teodosie de la Brazi, mitropolitul Moldovei; Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac și Sf. Martin  
DUMINICĂ 23 Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea Minunată)
II Corinteni 9, 6-11; Luca 5, 1-11; glas 6, vos. 4
†) Zămislirea Sf. Ioan Botezătorul; Cuv. Xantipa și Polixenia
 
LUNI 24 Sf. Mare Mc. Tecla, întocmai cu Apostolii; Cuv. Coprie; Cuviosul Siluan Atonitul  
MARȚI 25 Cuv. Eufrosina; Cuv. Pafnutie egipteanul; Sf. Serghie de la Radonej  
MIERCURI 26 † Mutarea Sf. Ap. și Evanghelist Ioan; Sf. Mc. Hira Post
JOI 27 †) Sf. Mc. Antim Ivireanul, Mitropolitul Țării Românești; Sf. Mc. Calistrat și Epiharia  
VINERI 28 † Cuv. Hariton mărturisitorul; Sf. Prooroc Varuh; Sf. Mc. Pimen Post
SÂMBĂTĂ 29 Cuv. Chiriac sihastrul; Sf. Mc. Gudelia, Trifon și Petronia  
DUMINICĂ 30 Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe Munte - iubirea vrăjmașilor)
II Corinteni 11, 31-33; 12, 1-9; Luca 6, 31-36; glas 7, vos. 5
Sf. Mc. Grigorie, Episcopul și Luminătorul Armeniei; Sf. Mc. Ripsimia și Gaiani