Calendar :: Ortodox :: 2008 :: 07 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IULIE 2008

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 01 †) Sf. Ier. Leontie de la Rădăuți; Sf. Mc. Doctori fără de arginți Cozma și Damian  
MIERCURI 02 † Aducerea Veșmântului Născătoarei de Dumnezeu la Vlaherne; †) Sf. Voievod Ștefan cel Mare Post
JOI 03 Sf. Mc. Iachint; Sf. Anatolie, patriarhul Constantinopolului  
VINERI 04 Sf. Andrei, arhiepiscopul Cretei; Cuv. Marta Post
SÂMBĂTĂ 05 † Cuv. Atanasie de la Atos; Cuv. Lampadie  
DUMINICĂ 06 Cuv. Sisoe cel Mare; Sf. Mc. Lucia; Sf. Mc. Arhip și Filimon
Duminica a III-a după Rusalii; Ap. Romani V, 1-10; Ev. Matei VI, 22-33 (Despre grijile vieții); glas 2, voscr. 3
 
LUNI 07 Cuv. Toma din Maleon și Acachie; Sf. M. Mc. Chiriachi  
MARȚI 08 Sf. M. Mc. Procopie; Sf. Mc. Epictet și Astion  
MIERCURI 09 Sf. Mc. Pangratie, episcopul Tavromeniei; Sf. Mc. Chiril, episcopul Gortinei; Sf. Mc. Andrei și Prov Post
JOI 10 Sf. 45 Mc. din Nicopolea Armeniei  
VINERI 11 Sf. Mare Mc. Eufimia; Sf. Olga, împărăteasa Rusiei Post
SÂMBĂTĂ 12 Sf. Mc. Proclu și Ilarie; Sf. Veronica;  
DUMINICĂ 13 Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Cuv. Ștefan Savaitul; Sf. Cuv. Sara
Duminica a IV-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de Sinodul IV Ecumenic); Ap. Romani VI, 18-23 și Tit II, 8-15; Ev. Matei VIII, 5-13 (Vindecarea slugii sutașului) și Ioan XVII, 1-13; gl
 
LUNI 14 Sf. Ap. Acvila; Sf. Mc. Ius și Iraclie; Cuv. Nicodim Aghioritul  
MARȚI 15 Sf. Mc. Chiric și mama sa Iulita; Sf. Iosif, arhiepiscopul Tesalonicului; Sf. Vladimir, luminătorul Rusiei  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 16 Sf. Sfințit Mc. Atinoghen și cei 10 Post
JOI 17 Sf. Mare Mc. Marina; Sf. Eufrasie, episcopul Ienopolei  
VINERI 18 †) Sf. Mc. Emilian de la Durostor; Sf. Mc. Iachint Post
SÂMBĂTĂ 19 Cuv. Macrina; Cuviosul Die; Cuv. Serafim de Sarov  
DUMINICĂ 20 †) Sf. Slăvit Prooroc Ilie Tesviteanul
Duminica a V-a după Rusalii; Ap. Romani X, 1-10; Ev. Matei VIII, 28-34; IX, 1 (Vindecarea demonizaților din ținutul Garadei); glas 4, voscr. 5
 
LUNI 21 Cuv. Simeon și Ioan Pustnicul; Sf. Prooroc Iezechiel  
MARȚI 22 Sf. Maria Magdalena mironosița, întocmai cu Apostolii  
MIERCURI 23 Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Apolinarie și Vitalie, episcopii Ravenei Post
JOI 24 Sf. Mc. Hristina  
VINERI 25 Adormirea Sfintei Ana; Cuv. Olimpiada și Eupraxia; Sf. Părinți de la Sinodul V Ecumenic Post
SÂMBĂTĂ 26 Sf. Sfințit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Parascheva din Roma  
DUMINICĂ 27 † Sf. Mare Mc. și Tămăduitor Pantelimon; Cuv. Antuza
Duminica a VI-a după Rusalii; Ap. Romani XII, 6-16; Ev. Matei IX, 1-8; (Vindecarea slăbănogului din Capernaum); glas 5, voscr. 6
 
LUNI 28 Sf. Ap. și Diaconi: Prohor, Nicanor, Timon și Parmena;  
MARȚI 29 Sf. Mc. Calinic, Mamant și Veniamin; Sf. Mc. Teodota împreună cu fiii săi  
MIERCURI 30 Sf. Ap. Sila, Silvan, Crescent, Epenet și Andronic; Sf. Mc. Iulita, Sf. Mc. Valentin, Episcopul Umbriei Post
JOI 31 Înainte prăznuirea scoaterii Sfintei Cruci;
Sf. și Dreptul Evdochim; Sf. Iosif din Arimateea; (Lăsatul secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului)