Calendar :: Ortodox :: 2009 :: 04 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

APRILIE 2009

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărt. (Denia Canonului cel Mare) (Post) Post
JOI 02 Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian și Edesie (Post) Post
VINERI 03 Cuv. Nichita Mărt.; Sf. Mc. Elpidifor (Denia Acatistului Născătoarei de Dumnezeu) (Post) Post
SÂMBĂTĂ 04 Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima și Platon; Iosif, imnograful (Pomenirea morților) Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 05 Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul și Agatopod;
Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca); Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50; glas 1, voscr. 9
Dezlegare la ulei și vin
LUNI 06 Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie, Patr. Constantinopolului; Cuv. Platonida (Post) Post
MARȚI 07 Sf. Mc. Gheorghe Mărt., Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina și Rufin diac. (Post) Post
MIERCURI 08 Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit și Hermas (Post) Post
JOI 09 Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Sf. Mc. Vadim arhim. (Post) Post
VINERI 10 Sf. Mc. Terentie, Pompie, African și Maxim; Sf. Mc. Dima (Post) Post
SÂMBĂTĂ 11 †) Sf. Ier. Calinic de la Cernica; Sf. Sfințit Mc. Antipa; Cuv. Trifina (Sâmbăta lui Lazăr - Pomenirea morților) Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 12 †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărt.; Sf. Antuza (Denie);
(†) Duminica a VI-a din Post (a Floriilor - Stâlpărilor); Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18
Dezlegare la pește
LUNI 13 Sf. Sfințit Mc. Artemon (Sf. și Marea Luni; Denie) (Numai seara, pâine și apă) Post
MARȚI 14 Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida (Sf. și Marea Marți; Denie) (Numai seara, pâine și apă) Post
MIERCURI 15 Sf. Ap. Aristarh, Pud și Trofim; Sf. Mc. Crescent (Sf. și Marea Miercuri; Denie) (Numai seara, pâine și apă) Post
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina și Hionia (Sf. și Marea Joi; Denia celor 12 Evanghelii) (Post) Post
VINERI 17 Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei (Sf. și Marea Vineri; Denia Prohodului Domnului) (Zi aliturgica) (Post negru) Post
SÂMBĂTĂ 18 Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Cosma, Ep. Calcedonului (Sf. și Marea Sâmbătă) (Post negru) Post
DUMINICĂ 19 Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfințit Mc. Pafnutie;
(†) Duminica Sf. Învieri (Sf. Paști); Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17
 
LUNI 20 (†) A doua zi de Paști; †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Cuv. Teodor Trihina; Sf. Ap. Zaheu  
MARȚI 21 (†) A treia zi de Paști; Sf. Sfințit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipia  
MIERCURI 22 Sf. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail Harți
JOI 23 †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruință; Sf. Mc. Valerie  
VINERI 24 †) Izvorul Tămăduirii; †) Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest și Sava, Mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureș; Sf. Mc. Pasicrat și Valentin din Durostorum; Cuv. Elisabeta Harți
SÂMBĂTĂ 25 Sf. Ap. și Ev. Marcu; †) Cuv. Vasile de la Poiana Mărului  
DUMINICĂ 26 Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira;
Duminica a II-a după Paști (a Sf. Ap. Toma); Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31; glas 1, voscr. 1
 
LUNI 27 Sf. Sfințit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu și Zinon  
MARȚI 28 Sf. Ap. Iason și Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian și Dada  
MIERCURI 29 Sf. 9 Mc. din Cizic; Cuv. Memnon Mărt. Dezlegare la pește
JOI 30 Sf. Ap. Iacob, fiul lui Zevedeu