Calendar :: Ortodox :: 2010 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2010

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 (†) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Ier. Vasile cel Mare (Anul Nou) Harți
SÂMBĂTĂ 02 Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Silvestru, Ep. Romei; Cuv. Serafim de Sarov (Sâmbăta dinaintea Botezului Domnului)  
DUMINICĂ 03 Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie
Duminica dinaintea Botezului Domnului; Ap. II Timotei IV, 5-8; Ev. Marcu I, 1-8; glas 5, voscr. 8
 
LUNI 04 Soborul Sf. 70 de Apostoli; Cuv. Teoctist, egumenul de la Cucumia Siciliei.  
MARȚI 05 Sf. Sfințit Mc. Teotempt și Sf. Mc. Teona; Cuv. Sinclitichia (Ajunul Bobotezei) (Post negru)  
MIERCURI 06 (†) Botezul Domnului (Boboteaza) Harți
JOI 07 †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului  
VINERI 08 Cuv. Gheorghe Hozevitul și Emilian Mărt.; Cuv. Domnica Post
SÂMBĂTĂ 09 Sf. Mc. Polieuct; Cuv. Eustratie  
DUMINICĂ 10 Sf. Grigorie, Ep. Nisei; Sf. Ier. Dometian; †) Sf. Cuv. Antipa de la Calapodești Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului); Ap. Efeseni IV, 7-13; Ev. Matei IV, 12-17; glas 6, voscr. 9  
LUNI 11 † Cuv. Teodosie cel Mare, începătorul vieții de obște; Cuv. Vitalie;  
MARȚI 12 Sf. Mc. Tatiana diac. și Eutasia  
MIERCURI 13 Sf. Mc. Ermil și Stratonic; Cuv. Iacob din Nisibe Post
JOI 14 Cuv. Părinți uciși în Sinai și Rait (Odovania Praznicului Botezului Domnului) (Post)  
VINERI 15 Cuv. Pavel Tebeul și Ioan Colibașul Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Închinarea cinstitului lanț al Sf. Ap. Petru; Sf. Mc. Pevsip și cei împreună cu el (Post)  
DUMINICĂ 17 †) Cuv. Antonie cel Mare
Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproși); Ap. Coloseni III, 4-11; Ev. Luca XVII, 12-19; glas 7, voscr. 10
 
LUNI 18 †) Sf. Atanasie și Chiril, Arhiep. Alexandriei;  
MARȚI 19 Cuv. Macarie Egipteanul; Sf. Ier. Arsenie și Marcu; Sf. Mc. Eufrasia  
MIERCURI 20 † Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. Vas și Eusebiu Post
JOI 21 Cuv. Maxim Mărt.; Sf. Mc. Neofit, Evghenie, Candid, Valerian și Achila  
VINERI 22 Sf. Ap. Timotei; Sf. Cuv. Mc. Anastasie Persul Post
SÂMBĂTĂ 23 Sf. Sfințit Mc. Clement al Ancirei; Sf. Mc. Agatanghel  
DUMINICĂ 24 Cuv. Xenia; Sf. Mc. Vavila, Timotei și Agapie (Începutul Triodului)
Duminica a XXXIII-a după Rusalii (a Vameșului și Fariseului); Ap. II Timotei III, 10-15; Ev. Luca XVIII, 10-14; glas 8, voscr. 11
 
LUNI 25 †) Sf. Ier. Grigorie Teologul; Cuv. Publie; †) Sf. Bretanion, Ep. Tomisului;  
MARȚI 26 Cuv. Xenofont, soția sa Maria și fiii lor, Arcadie și Ioan  
MIERCURI 27 † Aducerea moaștelor Sf. Ioan Gură de Aur; Sf. Marciana, împărăteasa Harți
JOI 28 Cuv. Efrem Sirul, Paladie și Iacob (Post)  
VINERI 29 Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Ignatie Teoforul Harți
SÂMBĂTĂ 30 †) Sf. Trei Ier.: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Sfințit Mc. Ipolit, Ep. Romei (Post)  
DUMINICĂ 31 Sf. Doctori fără de arginți Chir și Ioan; Sf. Mc. Victorin
Duminica a XXXIV-a după Rusalii (a Fiului Risipitor); Ap. I Corinteni VI, 12-20; Ev. Luca XV, 11-32; glas 1, voscr. 1