Calendar :: Ortodox :: 2010 :: 05 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
0

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

MAI 2010

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 Sf. Prooroc Ieremia; Cuv. Mc. Eftimie, Ignatie și Acachie; Cuv. Isidora  
DUMINICĂ 02 Aducerea moaștelor Sf. Atanasie cel Mare
Duminica a V-a după Paști (a Samarinencii); Ap. Fapte XI, 19-30; Ev. Ioan IV, 5-42; glas 4, voscr. 7
 
LUNI 03 Sf. Mc. Timotei și soția sa Mavra; Sf. Mc. Diodor și Rodopian, diac.; Cuv. Teodosie;  
MARȚI 04 Sf. Mc. Pelaghia; Cuv. Valerian  
MIERCURI 05 Sf. M. Mc. Irina; Sf. Mc. Neofit, Gaie și Gaian Dezlegare la pește
JOI 06 Sf. și Dreptul Iov; Cuv. Mamant, Pahomie și Ilarion  
VINERI 07 Arătarea semnului Sf. Cruci pe cer la Ierusalim; Sf. Mc. Acachie și Codrat Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 08 † Sf. Ap. și Ev. Ioan; Cuv. Arsenie cel Mare  
DUMINICĂ 09 Aducerea moaștelor Sf. Ier. Nicolae la Bari; Sf. Prooroc Isaia; Sf. Mc. Hristofor
Duminica a VI-a după Paști (a Orbului din naștere); Ap. Fapte XVI, 16-34; Ev. Ioan IX, 1-38; glas 5, voscr. 8
 
LUNI 10 Sf. Ap. Simon Zilotul; Cuv. Isihie Mărt. și Lavrentie;  
MARȚI 11 Sf. Sfințit Mc. Mochie; Sf. Chiril și Metodie, apostolii slavilor  
MIERCURI 12 † Sf. Mc. Ioan Valahul; Sf. Epifanie, Arhiep. Ciprului; Sf. Gherman, Patr. Constantinopolului (Odovania Praznicului Învierii Domnului) Dezlegare la pește
JOI 13 (†) Înălțarea Domnului (Ispasul); Ziua Eroilor; Sf. Mc. Glicheria; Cuv. Serghie Mărt.  
VINERI 14 Sf. Mc. Isidor; Sf. Sfințit Mc. Terapont Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 15 Cuv. Pahomie cel Mare; Cuv. Ahile, Ep. Larisei Dezlegare la pește
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 Cuv. Teodor cel Sfințit; Sf. Mc. Isachie, Simeon și Petru
Duminica a VII-a după Paști (a Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic); Ap. Fapte XX, 16-18; 28-36; Ev. Ioan XVII, 1-13; glas 6, voscr. 10
 
LUNI 17 Sf. Ap. Andronic; Sf. Iunia; Cuv. Nectarie și Teofan;  
MARȚI 18 Sf. Mc. Petru, Dionisie și Hristina; Sf. Mc. Teodot și cele 7 Sf. Mc. fecioare  
MIERCURI 19 Sf. Sfințit Mc. Patrichie; Sf. Mc. Chiriachi; Cuv. Memnon Dezlegare la pește
JOI 20 Sf. Mc. Talaleu; Cuv. Talasie; Cuv. Marcu Pustnicul  
VINERI 21 †) Sf. Împărați, întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena (Odovania Praznicului Înălțării Domnului) Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 22 Sf. Mc. Vasilisc și Marcel; Sf. Părinți de la Sinodul al II-lea Ecumenic; Sf. Mc. Sofia, doctorița (Pomenirea morților - Moșii de vară)  
DUMINICĂ 23 Cuv. Mihail Mărt., Ep. Sinadei; Sf. Maria lui Cleopa
Duminica a VIII-a după Paști (Duminica Mare) (a Rusaliilor (Cincizecimii); (†) Pogorârea Sf. Duh); Ap. Fapte II, 1-11; Ev. Ioan VII, 37-53; VIII, 12
 
LUNI 24 (†) Sf. Treime; Cuv. Simeon; Sf. Mc. Serapion; Sf. Mc. Marciana  
MARȚI 25 † A treia aflare a Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Celestin  
MIERCURI 26 Sf. Ap. Carp și Alfeu, din cei 70; Sf. Mc. Averchie și Elena Harți
JOI 27 Sf. Mc. Iuliu Veteranul; Sf. Sfințiți Mc. Terapont și Eladie; Sf. Mc. Alipie; Sf. Ioan Rusul  
VINERI 28 Cuv. Nichita Mărt., Ep. Calcedonului; Sf. Sfințit Mc. Eutihie Harți
SÂMBĂTĂ 29 Sf. Mc. Teodosia; Sf. Sfințit Mc. Olivian și Alexandru (Odovania Praznicului Pogorârii Duhului Sfânt)  
DUMINICĂ 30 Cuv. Isaachie Mărt. și Varlaam; Sf. Mc. Natalie (Lăsatul secului pentru Postul Sf. Ap. Petru și Pavel)
Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinților); Ap. Evrei XI, 33-40; XII, 1-2; Ev. Matei X, 32-35; 37-38; XIX, 27-30; glas 8, voscr. 1
 
LUNI 31 Sf. Mc. Ermie; Sf. Mc. Eusebie și Haralambie;
(Începutul Postului Sf. Ap. Petru și Pavel) (Post)
Post