Calendar :: Ortodox :: 2010 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2010

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 † Cuv. Simeon Stâlpnicul și Marta, mama sa (Începutul anului bisericesc) Post
JOI 02 Sf. Mc. Mamant; S. Ier. Ioan Postitorul, Patr. Constantinopolului  
VINERI 03 Sf. Mc. Antim, Ep. Nicomidiei; Cuv. Teoctist Post
SÂMBĂTĂ 04 Sf. Mc. Vavila, Ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise  
DUMINICĂ 05 † Sf. Prooroc Zaharia, tatăl Sf. Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Urban și Teodor
Duminica a XV-a după Rusalii (Cea mai mare poruncă din Lege); Ap. II Corinteni IV, 6-15; Ev. Matei XXII, 35-46; glas 6, voscr. 4
 
LUNI 06 † Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail în Colose; Sf. Mc. Macarie;
Duminica a XIII-a după Rusalii (Pilda
 
MARȚI 07 Înainteprăznuirea Nașterii Maicii Domnului; Sf. Mc. Sozont  
MIERCURI 08 (†) Nașterea Maicii Domnului Post
JOI 09 Sf. și Drepții părinți Ioachim și Ana; †) Sf. Cuv. Dimitrie de la Vorona; Sf. Mc. Severian; Cuv. Teofan Mărt.  
VINERI 10 Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora; Sf. Pulheria împărăteasa Post
SÂMBĂTĂ 11 Cuv. Teodora din Alexandria; Cuv. Eufrosin  
DUMINICĂ 12 Sf. Mc. Autonom, Macedonie și Teodul (Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf. Cruci) (Odovania Praznicului Nașterii Maicii Domnului)
Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim); Ap. Galateni VI, 11-18; Ev. Ioan III, 13-17; glas 7,
 
LUNI 13 † Înainteprăznuirea Înălțării Sf. Cruci; Sf. Sfințit Mc. Corneliu Sutașul; †) Cuv. Ioan de la Prislop;  
MARȚI 14 (†) Înălțarea Sf. Cruci (Post negru)  
MIERCURI 15 †) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoș; Sf. M. Mc. Nichita Romanul Post
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Mc. Meletina  
VINERI 17 Sf. Mc. Sofia și fiicele sale: Pistis, Elpis și Agapi Post
SÂMBĂTĂ 18 Sf. Eumenie, Ep. Gortinei; Sf. Mc. Ariadna și Castor (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)  
DUMINICĂ 19 Sf. Mc. Trofim, Savatie și Dorimedont
Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos); Ap. Galateni II, 16-20; Ev. Marcu VIII, 34-38; IX, 1; glas 8, voscr. 6
 
LUNI 20 Sf. M. Mc. Eustatie și soția sa Teopista cu cei 2 fii: Agapie și Teopist;  
MARȚI 21 Sf. Ap. Codrat; Sf. Prooroc Iona (Odovania Praznicului Înălțării Sf. Cruci)  
MIERCURI 22 †) Sf. Ier. Mc. Teodosie de M-rea Brazi; Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac; Sf. Martin Post
JOI 23 † Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Cuv. Xantipa și Polixenia  
VINERI 24 † Sf. M. Mc., întocmai cu apostolii, Tecla; Cuv. Coprie Post
SÂMBĂTĂ 25 Cuv. Eufrosina; Cuv. Pafnutie Egipteanul; Cuv. Serghie de la Radonej  
DUMINICĂ 26 † Adormirea Sf. Ap. și Ev. Ioan; Sf. Mc. Hira
Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată); Ap. II Corinteni IX, 6-11; Ev. Luca V, 1-11; glas 1, voscr. 7
 
LUNI 27 †) Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul; Sf. Mc. Calistrat și Epiharia;  
MARȚI 28 † Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Varuh; Sf. Mc. Pimen  
MIERCURI 29 Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Trifon, Gudelia și Petronia Post
JOI 30 Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, Ep. Armeniei; Sf. Mc. Ripsimia și Gaiani