Calendar :: Ortodox :: 2011 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2011

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 (†) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Ier. Vasile cel Mare (Anul Nou)  
DUMINICĂ 02 Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Silvestru, Ep. Romei; Cuv. Serafim de Sarov
Duminica dinaintea Botezului Domnului; Ap. II Timotei IV, 5-8; Ev. Marcu I, 1-8; glas 5, voscr. 8
 
LUNI 03 Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie  
MARȚI 04 Soborul Sf. 70 de Apostoli; Cuv. Teoctist, egumenul de la Cucumia Siciliei.  
MIERCURI 05 Sf. Sfințit Mc. Teotempt și Sf. Mc. Teona; Cuv. Sinclitichia (Ajunul Bobotezei) Post negru
JOI 06 (†) Botezul Domnului (Boboteaza)  
VINERI 07 †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 08 Cuv. Gheorghe Hozevitul și Emilian Mărt.; Cuv. Domnica  
DUMINICĂ 09 Sf. Mc. Polieuct; Cuv. Eustratie
Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului); Ap. Efeseni IV, 7-13; Ev. Matei IV, 12-17; glas 6, voscr. 9
 
LUNI 10 Sf. Grigorie, Ep. Nisei; Sf. Ier. Dometian; †) Sf. Cuv. Antipa de la Calapodești  
MARȚI 11 † Cuv. Teodosie cel Mare, începătorul vieții de obște; Cuv. Vitalie;  
MIERCURI 12 Sf. Mc. Tatiana diac. și Eutasia Post
JOI 13 Sf. Mc. Ermil și Stratonic; Cuv. Iacob din Nisibe  
VINERI 14 Cuv. Părinți uciși în Sinai și Rait (Odovania Praznicului Botezului Domnului) Post
SÂMBĂTĂ 15 Cuv. Pavel Tebeul și Ioan Colibașul  
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 Închinarea cinstitului lanț al Sf. Ap. Petru; Sf. Mc. Pevsip și cei împreună cu el
Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproși); Ap. Coloseni III, 4-11; Ev. Luca XVII, 12-19; glas 1, voscr. 1
 
LUNI 17 †) Cuv. Antonie cel Mare  
MARȚI 18 †) Sf. Atanasie și Chiril, Arhiep. Alexandriei;  
MIERCURI 19 Cuv. Macarie Egipteanul; Sf. Ier. Arsenie și Marcu; Sf. Mc. Eufrasia Post
JOI 20 † Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. Vas și Eusebiu  
VINERI 21 Cuv. Maxim Mărt.; Sf. Mc. Neofit, Evghenie, Candid, Valerian și Achila Post
SÂMBĂTĂ 22 Sf. Ap. Timotei; Sf. Cuv. Mc. Anastasie Persul  
DUMINICĂ 23 Sf. Sfințit Mc. Clement al Ancirei; Sf. Mc. Agatanghel
Duminica a XXXI-a după Rusalii (vindecarea orbului din Ierihon); Ap. I Timotei I, 15-17; Ev. Luca XVIII, 35-43; glas 2, voscr. 2
 
LUNI 24 Cuv. Xenia; Sf. Mc. Vavila, Timotei și Agapie  
MARȚI 25 †) Sf. Ier. Grigorie Teologul; Cuv. Publie; †) Sf. Bretanion, Ep. Tomisului;  
MIERCURI 26 Cuv. Xenofont, soția sa Maria și fiii lor, Arcadie și Ioan Post
JOI 27 † Aducerea moaștelor Sf. Ioan Gură de Aur; Sf. Marciana, împărăteasa  
VINERI 28 Cuv. Efrem Sirul, Paladie și Iacob Post
SÂMBĂTĂ 29 Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Ignatie Teoforul  
DUMINICĂ 30 †) Sf. Trei Ier.: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Sfințit Mc. Ipolit, Ep. Romei
Duminica a XXXII-a după Rusalii (a lui Zaheu); Ap. I Timotei VI, 9-15; Ev. Luca XIX, 1-10; glas 3, voscr. 3
 
LUNI 31 Sf. Doctori fără de arginți Chir și Ioan; Sf. Mc. Victorin