Calendar :: Ortodox :: 2011 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
0

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2011

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 † Cuv. Simeon Stâlpnicul și Marta, mama sa (Începutul anului bisericesc)  
VINERI 02 Sf. Mc. Mamant; S. Ier. Ioan Postitorul, Patr. Constantinopolului Post
SÂMBĂTĂ 03 Sf. Mc. Antim, Ep. Nicomidiei; Cuv. Teoctist  
DUMINICĂ 04 Sf. Mc. Vavila, Ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise
Duminica a XII-a după Rusalii (Tânărul cel bogat); Ap. I Corinteni XV, 1-11; Ev. Matei XIX, 16-26; glas 3, voscr. 1
 
LUNI 05 † Sf. Prooroc Zaharia, tatăl Sf. Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Urban și Teodor  
MARȚI 06 † Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail în Colose; Sf. Mc. Macarie;  
MIERCURI 07 Înainteprăznuirea Nașterii Maicii Domnului; Sf. Mc. Sozont Post
JOI 08 (†) Nașterea Maicii Domnului  
VINERI 09 Sf. și Drepții părinți Ioachim și Ana; †) Sf. Cuv. Dimitrie de la Vorona; Sf. Mc. Severian; Cuv. Teofan Mărt. Post
SÂMBĂTĂ 10 Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora; Sf. Pulheria împărăteasa  
DUMINICĂ 11 Cuv. Teodora din Alexandria; Cuv. Eufrosin
Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim); Ap. Galateni VI, 11-18; Ev. Ioan III, 13-17; glas 4, voscr. 2
 
LUNI 12 Sf. Mc. Autonom, Macedonie și Teodul (Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf. Cruci) (Odovania Praznicului Nașterii Maicii Domnului)  
MARȚI 13 † Înainteprăznuirea Înălțării Sf. Cruci; Sf. Sfințit Mc. Corneliu Sutașul; †) Cuv. Ioan de la Prislop;  
MIERCURI 14 (†) Înălțarea Sf. Cruci (Post negru) Post
JOI 15 †) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoș; Sf. M. Mc. Nichita Romanul  
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 16 Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Mc. Meletina Post
SÂMBĂTĂ 17 Sf. Mc. Sofia și fiicele sale: Pistis, Elpis și Agapi (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)  
DUMINICĂ 18 Sf. Eumenie, Ep. Gortinei; Sf. Mc. Ariadna și Castor (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos); Ap. Galateni II, 16-20; Ev. Marcu VIII, 34-38; IX, 1; glas 5, voscr. 3  
LUNI 19 Sf. Mc. Trofim, Savatie și Dorimedont  
MARȚI 20 Sf. M. Mc. Eustatie și soția sa Teopista cu cei 2 fii: Agapie și Teopist;  
MIERCURI 21 Sf. Ap. Codrat; Sf. Prooroc Iona (Odovania Praznicului Înălțării Sf. Cruci) Post
JOI 22 †) Sf. Ier. Mc. Teodosie de M-rea Brazi; Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac; Sf. Martin  
VINERI 23 † Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Cuv. Xantipa și Polixenia Post
SÂMBĂTĂ 24 † Sf. M. Mc., întocmai cu apostolii, Tecla; Cuv. Coprie, Sf. Siluan Atonitul  
DUMINICĂ 25 Cuv. Eufrosina; Cuv. Pafnutie Egipteanul; Cuv. Serghie de la Radonej
Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată); Ap. II Corinteni IX, 6-11; Ev. Luca V, 1-11; glas 6, voscr. 4
 
LUNI 26 † Adormirea Sf. Ap. și Ev. Ioan; Sf. Mc. Hira  
MARȚI 27 †) Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul; Sf. Mc. Calistrat și Epiharia;  
MIERCURI 28 † Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Varuh; Sf. Mc. Pimen Post
JOI 29 Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Trifon, Gudelia și Petronia  
VINERI 30 Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, Ep. Armeniei; Sf. Mc. Ripsimia și Gaiani Post