Calendar :: Ortodox :: 2012 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

>
eXTReMe Tracker
0

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2012

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 † Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare - Ap. Coloseni II, 8-12Evrei XIII, 17-21II Timotei IV, 5-8Ev. Luca II, 20-2140-52Marcu I, 1-8glas 4, voscr. 7
Predica la Duminica dinaintea Botezului Domnului - Ap. Coloseni II, 8-12Evrei XIII, 17-21II Timotei IV, 5-8Ev. Luca II, 20-2140-52Marcu I, 1-8glas 4, voscr. 7
 
LUNI 02 Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei  
MARȚI 03 Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie  
MIERCURI 04 Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist Harți
JOI 05 Ajunul Bobotezei; Sfantul Teopempt; Sfantul Teona; Sfanta Sinclitichia Post negru
VINERI 06 † Botezul Domnului (Boboteaza) Harți
SÂMBĂTĂ 07 † Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul  
DUMINICĂ 08 Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 5, voscr. 8
Predica la Duminica dupa Botezul Domnului - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 5, voscr. 8
 
LUNI 09 Sfantul Mucenic Polieuct  
MARȚI 10 † Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei  
MIERCURI 11 † Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste Post
JOI 12 Sfanta Mucenita Tatiana  
VINERI 13 Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic Post
SÂMBĂTĂ 14 Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait  
DUMINICĂ 15 Sfantul Cuvios Pavel Tebeul - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 6, voscr. 9
Despre atotstiinta si mila lui Dumnezeu - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 6, voscr. 9
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru  
MARȚI 17 † Sfantul Antonie cel Mare  
MIERCURI 18 † Sf. Atanasie și Chiril, Arhiep. Alexandriei; Post
JOI 19 Sfantul Macarie Egipteanul  
VINERI 20 † Sfantul Eftimie cel Mare Post
SÂMBĂTĂ 21 Sfantul Maxim Marturisitorul; Sf. Mucenici Evghenie, Neofit, Candid, Valerian si Achila  
DUMINICĂ 22 Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10
Predica la Duminica a XXXII a dupa Rusalii - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10
 
LUNI 23 Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla  
MARȚI 24 Sfanta Xenia  
MIERCURI 25 † Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion Post
JOI 26 Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan  
VINERI 27 † Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur Post
SÂMBĂTĂ 28 Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob  
DUMINICĂ 29 Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul - Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 8, voscr. 11
Parintele Cleopa - Predica la Duminica a XVII-a dupa Rusalii - Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 8, voscr. 11
 
LUNI 30 † Sfintii Trei Ierarhi  
MARȚI 31 Sfintii Chir si Ioan