Calendar :: Ortodox :: 2012 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
0

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2012

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Scoaterea Sfintei Cruci; Sfintii 7 Mucenici Macabei. (Inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului) Dezlegare la ulei și vin
JOI 02 Aducerea Sf.Intai Mucenic si Arhid.Stefan; Binecredinciosul Imparat Justinian Post
VINERI 03 Cuviosii: Isachie, Dalmat si Faust; Sf.Salomeea Mironosita Post
SÂMBĂTĂ 04 Sfintii 7 tineri din Efes; Aducerea moastelor Cuv.Mucenite Evdochia Post
DUMINICĂ 05 Inaintepraznuirea Schimbarii la Fata a Domnului; Sf.Cuviosul Ioan Iacob de la Neamt - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Umblarea pe mare - potolirea furtunii - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Dezlegare la ulei și vin
LUNI 06 † Schimbarea la Față a Domnului (Pobrejenia) Dezlegare la pește
MARȚI 07 † Sf.Cuvioasa Teodora de la Sihla; Sf.Sfintit Mc.Narcis, Patriarhul Constantinopolului Post
MIERCURI 08 Sf.Emilian Marturisitorul, Episcopul Cizicului; Sf.Miron, Episcopul Cretei Post
JOI 09 Sf.Apostol Matia; Sfintii 10 Mucenici Marturisitori pentru icoana lui Hristos; Sf. Muc. Antonin Post
VINERI 10 Sfintii Mucenici: Lavrentie arhidiaconul, Xist si Ipolit Post
SÂMBĂTĂ 11 † Sf.Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului; Sf.Mare Mc.Evplu arhidiaconul Post
DUMINICĂ 12 Sf.Mucenici: Fotie, Anichit, Pamfil si Capiton - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Predica la Duminica a X a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Dezlegare la ulei și vin
LUNI 13 Mutarea moastelor Cuv.Maxim Marturisitorul; Odovania Praznicului Schimbarii la Fata Post
MARȚI 14 Inaintepraznuirea Adormirii Maicii Domnului; Sf.Prooroc Miheea Post
MIERCURI 15 † Adormirea Maicii Domnului Dezlegare la pește
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 † Sfanta Mahrama a Domnului; Sfintii Martiri Brancoveni Constantin Voda cu cei patru fii ai sai: Constantin, Stefan, Radu, Matei si sfetnicul Ianache; Sfantul Cuvios Iosif de la Varatec  
VINERI 17 Sf.Sfintit Mc.Miron; Sf.Mucenici: Straton, Ciprian si Tirs Post
SÂMBĂTĂ 18 Sf.Mucenici: Flor, Lavru, Polien si Leon  
DUMINICĂ 19 Sf.Mucenici: Andrei Stratilat, Timotei, Agapie si Tecla - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Pilda datornicului nemilostiv - Predica la Duminica a XI-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
 
LUNI 20 Sf.Prooroc Samuel; Sf.Mucenici Sever si Iliodor  
MARȚI 21 Sf.Ap.Tadeu; Sf.Mc.Vasa; Sf.Mucenici Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul si Venust  
MIERCURI 22 Sf. Mc. Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu și Or Post
JOI 23 Sf.Mucenic Lup  
VINERI 24 Sf.Sfintit Mucenic Eutihie; Sf.Mc.Tation Post
SÂMBĂTĂ 25 Aducerea moastelor Sf.Apostol Vartolomeu; Sf.Apostol Tit  
DUMINICĂ 26 Sf.Mucenici: Adrian si Natalia, sotia sa si Atic - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Predica la Duminica a XII-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
 
LUNI 27 Cuv.Pimen; Sf.Mucenici: Eutalia, Fanurie si Osie episcopul  
MARȚI 28 Cuv.Moise Etiopianul; Sf.Mc.Diomid; Sf.Ana Proorocita, fica lui Fanuel  
MIERCURI 29 (†) Taierea Capului Sf.Prooroc Ioan Botezatorul; Cuv.Teodora Post negru
JOI 30 Sf.Ierarhi: Alexandru, Ioan si Pavel cel Nou, Patriarhii Constantinopolului; Sf. Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei;  
VINERI 31 Punerea in racla a Braului Maicii Domnului Post