Calendar :: Ortodox :: 2013 :: 05 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

MAI 2013

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Sf. Prooroc Ieremia; Sf. Cuv. Mc. Eftimie, Ignatie și Acachie; Sf. Cuv. Isidora (Sf. și Marea Miercuri; Denia de Miercuri seara) (Numai seara, pâine și apă) Post negru
JOI 02 Aducerea moaștelor Sf. Atanasie cel Mare; †) Sf. Ier. Atanasie al III-lea (Patelarie), patriarhul Constantinopolului (Sf. și Marea Joi - Pomenirea morților; Denia celor 12 Evanghelii) (Post) Post
VINERI 03 †) Sf. Cuv. Irodion de la Lainici; Sf. Mc. Timotei și soția sa Mavra; Sf. Mc. Diodor și Rodopian, diac.; Sf. Cuv. Teodosie (Sf. și Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Denia Prohodului Domnului) (Zi aliturgică) (Post negru) Post negru
SÂMBĂTĂ 04 Sf. Mc. Pelaghia; Sf. Cuv. Valerian și Nichifor (Post negru) Post negru
DUMINICĂ 05 Sf. M. Mc. Irina; Sf. Mc. Neofit, Gaie și Gaian (Vecernia Învierii)

(†) Duminica Sfintei Învieri (Sfintele Paști); Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17
 
LUNI 06 (†) A doua zi de Paști; Sf. și Dreptul Iov; Sf. Cuv. Mamant, Pahomie și Ilarion  
MARȚI 07 (†) A treia zi de Paști; Arătarea semnului Sf. Cruci pe cer la Ierusalim; Sf. Mc. Acachie și Codrat  
MIERCURI 08 †) Sf. Ap. și Ev. Ioan; Sf. Cuv. Arsenie cel Mare; Sf. Emilia Harți
JOI 09 Aducerea moaștelor Sf. Ier. Nicolae la Bari; Sf. Prooroc Isaia; Sf. Mc. Hristofor  
VINERI 10 †) Izvorul Tămăduirii; Sf. Ap. Simon Zilotul; Sf. Cuv. Isihie Mărt. și Lavrentie Harți
SÂMBĂTĂ 11 Sf. Sfințit Mc. Mochie; Sf. Chiril și Metodie, apostolii slavilor  
DUMINICĂ 12 †) Sf. Mc. Ioan Valahul; Sf. Epifanie, Arhiep. Ciprului; Sf. Gherman, Patr. Constantinopolului

Duminica a II-a după Paști (a Sf. Ap. Toma); Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31; glas 1, voscr. 1
 
LUNI 13 Sf. Mc. Glicheria; Sf. Cuv. Serghie Mărt.  
MARȚI 14 Sf. Mc. Isidor; Sf. Sfințit Mc. Terapont  
MIERCURI 15 Sf. Cuv. Pahomie cel Mare; Sf. Cuv. Ahile, Ep. Larisei Dezlegare la pește
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Sf. Cuv. Teodor cel Sfințit; Sf. Mc. Isachie, Simeon și Petru  
VINERI 17 Sf. Ap. Andronic; Sf. Iunia; Sf. Cuv. Nectarie și Teofan Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 18 Sf. Mc. Petru, Dionisie și Hristina; Sf. Mc. Teodot și cele 7 Sf. Mc. fecioare  
DUMINICĂ 19 Sf. Sfințit Mc. Patrichie; Sf. Mc. Chiriachi; Sf. Cuv. Memnon

Duminica a III-a după Paști (a Mironosițelor); Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8; glas 2, voscr. 4
 
LUNI 20 Sf. Mc. Talaleu; Sf. Cuv. Talasie; Sf. Cuv. Marcu Pustnicul  
MARȚI 21 †) Sf. Împărați, întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena  
MIERCURI 22 Sf. Mc. Vasilisc și Marcel; Sf. Părinți de la Sinodul al II-lea Ecumenic; Sf. Mc. Sofia, doctorița Dezlegare la pește
JOI 23 Sf. Cuv. Mihail Mărt., Ep. Sinadei; Sf. Maria lui Cleopa  
VINERI 24 Sf. Cuv. Simeon; Sf. Mc. Serapion; Sf. Mc. Marciana Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 25 † A treia aflare a Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Celestin  
DUMINICĂ 26 Sf. Ap. Carp și Alfeu, din cei 70; Sf. Mc. Averchie și Elena

Duminica a IV-a după Paști (a Slăbănogului de la Vitezda); Ap. Fapte IX, 32-42; Ev. Ioan V, 1-15; glas 3, voscr. 5
 
LUNI 27 Sf. Mc. Iuliu Veteranul; Sf. Sfințiți Mc. Terapont și Eladie; Sf. Mc. Alipie; Sf. Ioan Rusul  
MARȚI 28 Sfantul Nichita Marturisitorul, Episcopul Calcedonului  
MIERCURI 29 Sf. Mc. Teodosia; Sf. Sfințit Mc. Olivian și Alexandru (Înjumătățirea praznicului Cincizecimii) Dezlegare la pește
JOI 30 Sf. Cuv. Isaachie Mărt. și Varlaam; Sf. Mc. Natalie  
VINERI 31 Sf. Mc. Ermie; Sf. Mc. Eusebie și Haralambie Dezlegare la pește