Calendar :: Ortodox :: 2014 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

>
eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2014

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 (†) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Ier. Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei (Anul Nou) (Nu se fac nunți) Harți
JOI 02 Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Ier. Silvestru, Ep. Romei; Sf. Cuv. Serafim de Sarov (Nu se fac nunți)  
VINERI 03 Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie (Zi aliturgică) (Nu se fac nunți) Dezlegare la ouă, lapte și brânză
SÂMBĂTĂ 04 Soborul Sf. 70 de Apostoli; Sf. Cuv. Teoctist, egumenul de la Cucumia Siciliei; Sf. Cuv. Apolinaria Sâmbăta dinaintea Botezului Domnului) (Nu se fac nunți)  
DUMINICĂ 05 Sf. Sfințit Mc. Teopempt și Sf. Mc. Teonas; Sf. Cuv. Sinclitichia (Sâmbăta dinaintea Botezului Domnului) (Ajunul Bobotezei)
Duminica dinaintea Botezului Domnului(Botezul lui Ioan); Ap. II Timotei IV, 5-8; Ev. Marcu I, 1-8; glas 3, voscr. 6
Post
LUNI 06 † Botezul Domnului (Boboteaza)  
MARȚI 07 †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului  
MIERCURI 08 Sf. Cuv. Gheorghe Hozevitul și Emilian Mărt.; Sf. Cuv. Domnica Post
JOI 09 Sf. Mc. Polieuct; Sf. Cuv. Eustratie; Sf. Ier. Petru, episcopul Sevastiei  
VINERI 10 †) Sf. Sf. Cuv. Antipa de la Calapodești; Sf. Grigorie, Ep. Nissei; Sf. Ier. Dometian, episcopul Melitinei; Post
SÂMBĂTĂ 11 † Sf. Cuv. Teodosie cel Mare, începătorul vieții de obște; Sf. Cuv. Vitalie Sâmbăta după Botezul Domnului)  
DUMINICĂ 12 Mc. Tatiana diac. și Eutasia
Duminica după Botezul Domnului(Începutul propovăduirii Domnului); Ap. Efeseni IV, 7-13; Ev. Matei IV, 12-17; glas 4, voscr. 7
 
LUNI 13 . Mc. Ermil și Stratonic; Sf. Ier. Iacob episcopul din Nisibe  
MARȚI 14 Sf. Cuv. Mucenici din Sinai și Rait; Sf. Nina (Odovania Praznicului Botezului Domnului)  
MIERCURI 15 Sf. Cuv. Pavel Tebeul și Ioan Colibașul Post
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Cinstirea lanțului al Sf. Ap. Petru; Sf. Mc. Danact citețul (Post)  
VINERI 17 †) Sf. Cuv. Antonie cel Mare; Sf. Cuv. Antonie cel nou din Veria Post
SÂMBĂTĂ 18 †) Sf. Ier. Atanasie și Chiril, arhiepiscopii Alexandriei (Post)  
DUMINICĂ 19 Sf. Cuv. Macarie Egipteanul; Sf. Ier. Marcu, mitropolitul Efesului; Sf. Mc. Eufrasia
Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproși); Ap. Coloseni III, 4-11; Ev. Luca XVII, 12-19; glas 5, voscr. 8
 
LUNI 20 † Sf. Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. In, Pin și Rin; Sf. Mc. Vas și Eusebiu  
MARȚI 21 Sf. Cuv. Maxim Mărturisitorul.; Sf. Mc. Neofit, Evghenie, Candid, Valerian și Achila  
MIERCURI 22 Sf. Ap. Timotei; Sf. Sf. Cuv. Mc. Anastasie Persul Post
JOI 23 Sf. Sfințit Mc. Clement, episcopul Ancirei; Sf. Mc. Agatanghel; Sfinții Parinți de la Sinodul al VI-lea Ecumenic  
VINERI 24 Sf. Cuv. Xenia; Sf. Ier. Filon, episcopul Carpasiei Post
SÂMBĂTĂ 25 †) Sf. Ier. Grigorie Teologul, arhiepiscopul Constantinopolului; †) Sf. Bretanion episcopul Tomisului  
DUMINICĂ 26 Sf. Cuv. Xenofont, Maria, Arcadie și Ioan
Duminica a XXXII-a după Rusalii (a lui Zaheu); Ap. I Timotei IV, 9-15; Ev. Luca XIX, 1-10; glas 6, voscr. 9
 
LUNI 27 27 D † Aducerea moaștelor Sf. Ier. Ioan Gură de Aur; Sf. Marciana împărăteasa  
MARȚI 28 Sf. Cuv. Efrem Sirul, Isaac Sirul, Paladie și Iacob Sihastrul; Sf. Muceniță Haris  
MIERCURI 29 Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Ignatie Teoforul; Sf. Mc. Filotei Post
JOI 30 †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Sfințit Mc. Ipolit, ep. Romei  
VINERI 31 Sf. Doctori fără de arginți Chir și Ioan; Sf. Mc. Trifena Post