Calendar :: Ortodox :: 2017 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2017

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 †) Sf. Cuv. Dionisie Exiguul; Sf. Cuv. Simeon Stâlpnicul și Marta, mama sa; Sf. 40 de Mucenițe din Adrianopol (Începutul anului bisericesc) Post
SÂMBĂTĂ 02 Sf. Mc. Mamant; S. Ier. Ioan Postitorul, Patr. Constantinopolului  
DUMINICĂ 03 Sf. Mc. Antim, Ep. Nicomidiei; Sf. Cuv. Teoctist
Duminica a XIII-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor răi); Ap. I Corinteni XVI, 13-24; Ev. Matei XXI, 33-44; glas 4, voscr. 2
 
LUNI 04 Sf. Mc. Vavila, Ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise; Sf. Mc. Petroniu  
MARȚI 05 Sf. Prooroc Zaharia și Dreapta Elisabeta, părinții Sf. Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Urban  
MIERCURI 06 Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail în Colose; Sf. Mc. Eudoxie și Macarie Post
JOI 07 înainteprăznuirea Nașterii Maicii Domnului; Sf. Mc. Sozont; †) Sf. Cuv. Simeon și Amfilohie de la Pângărați  
VINERI 08 (†) Nașterea Maicii Domnului (Nu se fac nunți) Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 09 Sf. și Drepții părinți Ioachim și Ana; †) Sf. Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona și Sf. Cuv. Chiriac de la Tazlău
(Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf. Cruci)
 
DUMINICĂ 10 Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora; Sf. Pulheria împărăteasa
Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim); Ap. Galateni VI, 11-18; Ev. Ioan III, 13-17; glas 5, voscr. 3
 
LUNI 11 Sf. Cuv. Teodora din Alexandria; Sf. Cuv. Eufrosin  
MARȚI 12 Sf. Mc. Avtonom, Macedonie și Teodul (Odovania Praznicului Nașterii Maicii Domnului)  
MIERCURI 13 Înainteprăznuirea Înălțării Sf. Cruci; Sf. Sfințiți Mc. Corneliu Sutașul si Ciprian, episcopul Cartaginei; †) Sf. Cuv. Ioan de la Prislop; Sf. Mc. din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian și Valerian Post
JOI 14 (†) Înălțarea Sf. Cruci Dezlegare la ulei și vin
VINERI 15 †) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoș, mitropolitul Banatului; Sf. M. Mc. Nichita Romanul; Sf. Ier. Visarion, ep. Larisei Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Mc. Meletina și Ludmila (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)  
DUMINICĂ 17 Sf. Mc. Sofia și fiicele sale: Pistis, Elpis și Agapi (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)
Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos); Ap. Galateni II, 16-20; Ev. Marcu VIII, 34-38; IX, 1; glas 6, voscr. 4
 
LUNI 18 Sf. Eumenie, Ep. Gortinei; Sf. Mc. Ariadna și Castor  
MARȚI 19 Sf. Mc. Trofim, Savatie și Dorimedont  
MIERCURI 20 Sf. M. Mc. Eustatie și soția sa Teopista cu cei 2 fii: Agapie și Teopist Post
JOI 21 Sf. Ap. Codrat; Sf. Prooroc Iona (Odovania Praznicului Înălțării Sf. Cruci)  
VINERI 22 †) Sf. Ier. Mc. Teodosie de M-rea Brazi, mitropolitul Moldovei; Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac; Sf. Martin Post
SÂMBĂTĂ 23 † Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sf. Cuv. Xantipa și Polixenia  
DUMINICĂ 24 Sf. M. Mc., întocmai cu apostolii, Tecla; Sf. Cuv. Siluan Athonitul

Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată); Ap. II Corinteni IX, 6-11; Ev. Luca V, 1-11; glas 7, voscr. 5
 
LUNI 25 Sf. Cuv. Eufrosina; Sf. Cuv. Pafnutie Egipteanul; Sf. Cuv. Serghie de la Radonej  
MARȚI 26 †) Adormirea Sf. Ap. și Ev. Ioan; †) Sf. Voievod Neagoe Basarab; Dreptul Ghedeon  
MIERCURI 27 †) Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul, mitropolitul Țarii Romanești; Sf. Mc. Calistrat și Epiharia Post
JOI 28 † Sf. Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Baruh  
VINERI 29 Sf. Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Trifon, Gudelia și Petronia Post
SÂMBĂTĂ 30 Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, Ep. Armeniei; Sf. Mc. Ripsimia și Gaiani