Calendar :: Ortodox :: 2021 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2021

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 † Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Anul Nou. Tedeum) Harți
SÂMBĂTĂ 02 Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei  
DUMINICĂ 03 Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 5, voscr. 8
Predica la Duminica dinaintea Botezului Domnului - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 5, voscr. 8
Duminica nr: 1
 
LUNI 04 Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist  
MARȚI 05 Ajunul Bobotezei; Sfantul Mucenic Teotempt si Sfanta Mucenita Teona; Cuvioasa Sinclitichia Post
MIERCURI 06 † Boboteaza - Botezul Domnului Harți
JOI 07 † Soborul Sfantului Ioan Botezatorul  
VINERI 08 Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica Post
SÂMBĂTĂ 09 Sfantul Mucenic Polieuct  
DUMINICĂ 10 † Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 6, voscr. 9
Predica la Duminica dupa Botezul Domnului - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 6, voscr. 9
Duminica nr: 2
 
LUNI 11 † Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste  
MARȚI 12 Sfanta Mucenita Tatiana  
MIERCURI 13 † Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic Post
JOI 14 Sfanta Nina; Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait; Odovania Praznicului Botezului Domnului  
VINERI 15 Sfantul Cuvios Pavel Tebeul Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru  
DUMINICĂ 17 † Sfantul Antonie cel Mare - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 7, voscr. 10
Duminica celor zece leprosi - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 7, voscr. 10
Duminica nr: 3
 
LUNI 18 † Sfintii Atanasie si Chiril  
MARȚI 19 Sfantul Macarie Egipteanul  
MIERCURI 20 † Sfantul Eftimie cel Mare Post
JOI 21 Sfantul Maxim Marturisitorul  
VINERI 22 Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul Post
SÂMBĂTĂ 23 Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla  
DUMINICĂ 24 Sfanta Xenia - Ap. I Timotei I, 15-17Ev. Luca XVIII, 35-43glas 8, voscr. 11
Vindecarea orbului din Ierihon - Ap. I Timotei I, 15-17Ev. Luca XVIII, 35-43glas 8, voscr. 11
Duminica nr: 4
 
LUNI 25 † Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion  
MARȚI 26 † Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan; Sfantul Ierarh Iosif cel Milostiv  
MIERCURI 27 † Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur Post
JOI 28 Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob  
VINERI 29 Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul Post
SÂMBĂTĂ 30 † Sfintii Trei Ierarhi  
DUMINICĂ 31 Sfintii Chir si Ioan - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 1, voscr. 1
Duminica lui Zaheu - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 1, voscr. 1
Duminica nr: 5