Calendar :: Ortodox :: 2021 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2021

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 Inceputulului Adormirii Maicii Domnului; Scoaterea Sfintei Cruci - Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Vindecarea slabanogului din Capernaum - Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Duminica nr: 1
Dezlegare la ulei și vin
LUNI 02 Aducerea moastelor Sfantului Arhidiacon Stefan Post
MARȚI 03 Sfintii Isachie, Dalmat si Faust  
MIERCURI 04 Sfintii sapte tineri din Efes Post
JOI 05 † Sfantul Ioan Iacob Hozevitul  
VINERI 06 † Schimbarea la Fata a Domnului Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 07 † Sfanta Teodora de la Sihla Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 08 Sfantul Emilian Marturisitorul, episcopul Cizicului; Sfantul Ierarh Miron - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Vindecarea a doi orbi si un mut in Capernaum - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Duminica nr: 2
 
LUNI 09 Sfantul Apostol Matia  
MARȚI 10 Sfantul Lavrentie  
MIERCURI 11 † Sfantul Nifon, patriarhul Constantinopolului Post
JOI 12 Sfintii Mucenici Fotie si Anichit  
VINERI 13 Sfantul Tihon de Zadonsk Post
SÂMBĂTĂ 14 Sfantul Proroc Miheia Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 15 † Adormirea Maicii Domnului - Ap. Filipeni II, 5-11I Corinteni I, 10-17Ev. Luca X, 38-42XI, 27-28Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Predica la Duminica a VIII-a dupa Rusalii - Ap. Filipeni II, 5-11I Corinteni I, 10-17Ev. Luca X, 38-42XI, 27-28Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Duminica nr: 3
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 † Sfintii Martiri Brancoveni  
MARȚI 17 † Sfantul Mucenic Miron; Sfantul Gheorghe Pelerinul  
MIERCURI 18 Sfantul Ioan de Rila - ocrotitorul Bulgariei Post
JOI 19 Sfantul Andrei Stratilat  
VINERI 20 Sfantul Proroc Samuel Post
SÂMBĂTĂ 21 Sfantul Apostol Tadeu; Sfintii Mucenici Donat, Romul, Silvan si Venust  
DUMINICĂ 22 Sfantul Mucenic Agatonic - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Umblarea pe mare - potolirea furtunii - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Duminica nr: 4
 
LUNI 23 † Sfantul Mucenic Lup  
MARȚI 24 Sfantul Mucenic Eutihie  
MIERCURI 25 Aducerea moastelor Sfantului Apostol Bartolomeu Post
JOI 26 Sfintii Adrian si Natalia  
VINERI 27 Sfantul Fanurie Post
SÂMBĂTĂ 28 Sfantul Moise Etiopianul  
DUMINICĂ 29 † Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul - Ap. Fapte XIII, 25-33I Corinteni IV, 9-16Ev. Marcu VI, 14-30Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Vindecarea lunaticului - Ap. Fapte XIII, 25-33I Corinteni IV, 9-16Ev. Marcu VI, 14-30Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Duminica nr: 5
 
LUNI 30 † Sfantul Ierarh Varlaam; Cuviosul Ioan de la Rasca si Secu; Sfantul Alexandru  
MARȚI 31 Punerea in racla a braului Maicii Domnului