Calendar :: Ortodox :: 2021 :: 10 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

OCTOMBRIE 2021

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 02 Sfantul Ciprian  
DUMINICĂ 03 Sfantul Dionisie Areopagitul - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 6, voscr. 4
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 6, voscr. 4
Duminica nr: 1
 
LUNI 04 Sfantul Mucenic Ierotei  
MARȚI 05 † Sfanta Haritina; Sfintii Daniil si Misail de la Manastirea Turnu  
MIERCURI 06 Sfantul Apostol Toma Post
JOI 07 † Sfintii Mucenici Serghie si Vah  
VINERI 08 Sfanta Pelaghia Post
SÂMBĂTĂ 09 Sfantul Apostol Iacob al lui Alfeu  
DUMINICĂ 10 Sfintii Mucenici Evlampie si Evlampia; Sfantul Ambrozie de la Optina - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 7, voscr. 5
Predica la Duminica a XX-a dupa Rusalii - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 7, voscr. 5
Duminica nr: 2
 
LUNI 11 Sfantul Apostol Filip, unul din cei sapte diaconi  
MARȚI 12 Sfintii Mucenici Tarah, Prov si Andronic  
MIERCURI 13 † Aducerea moastelor Sfantului Apostol Andrei la Iasi; Sfintii Mucenici Carp, Papil, Agatodor si Agatonica Post
JOI 14 † Sfanta Cuvioasa Parascheva  
VINERI 15 Sfantul Mucenic Luchian Post
SÂMBĂTĂ 16 Sfantul Mucenic Longhin Sutasul  
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 17 Sfantul Proroc Osea - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 8, voscr. 6
Duminica Parintilor de la Sinodul VII Ecumenic - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 8, voscr. 6
Duminica nr: 3
 
LUNI 18 Sfantul Apostol si Evanghelist Luca  
MARȚI 19 Sfantul Proroc Ioil  
MIERCURI 20 Sfantul Gherasim din Kefalonia; Sfantul Mucenic Artemie Post
JOI 21 † Sfintii Marturisitori Ardeleni  
VINERI 22 Sfintii sapte tineri din Efes; Sfantul Averchie, Episcopul Ierapolei Post
SÂMBĂTĂ 23 Sfantul Iacob, ruda Domnului  
DUMINICĂ 24 Sfantul Mare Mucenic Areta - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 1, voscr. 7
Vindecarea demonizatului din tinutul gherghesenilor - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 1, voscr. 7
Duminica nr: 4
 
LUNI 25 Sfintii Mucenici Marcian si Martirie  
MARȚI 26 † Sfantul Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir  
MIERCURI 27 † Sfantul Dimitrie Basarabov Post
JOI 28 † Sfantul Iachint de Vicina  
VINERI 29 Sfanta Mucenita Anastasia Romana Post
SÂMBĂTĂ 30 Sfintii Mucenici Zenovie episcopul si Zenovia, sora sa  
DUMINICĂ 31 Sfintii Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul si Narcis; Sambata mortilor - Mosii de toamna - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 2, voscr. 8
Bogatul nemilostiv si saracul Lazar - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 2, voscr. 8
Duminica nr: 5