Calendar :: Ortodox :: 2022 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2022

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 † Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Anul Nou. Tedeum)  
DUMINICĂ 02 Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 3, voscr. 6
Predica la Duminica dinaintea Botezului Domnului - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 3, voscr. 6
Duminica nr: 1
 
LUNI 03 Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie  
MARȚI 04 Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist  
MIERCURI 05 Ajunul Bobotezei; Sfantul Mucenic Teotempt si Sfanta Mucenita Teona; Cuvioasa Sinclitichia Post negru
JOI 06 † Boboteaza - Botezul Domnului  
VINERI 07 † Soborul Sfantului Ioan Botezatorul Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 08 Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica  
DUMINICĂ 09 Sfantul Mucenic Polieuct - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 4, voscr. 7
Predica la Duminica dupa Botezul Domnului - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 4, voscr. 7
Duminica nr: 2
 
LUNI 10 † Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei  
MARȚI 11 † Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste  
MIERCURI 12 Sfanta Mucenita Tatiana Post
JOI 13 Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic  
VINERI 14 Sfanta Nina; Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait; Odovania Praznicului Botezului Domnului Post
SÂMBĂTĂ 15 Sfantul Cuvios Pavel Tebeul  
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 5, voscr. 8
Duminica celor zece leprosi - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 5, voscr. 8
Duminica nr: 3
 
LUNI 17 † Sfantul Antonie cel Mare  
MARȚI 18 † Sfintii Atanasie si Chiril  
MIERCURI 19 Sfantul Macarie Egipteanul Post
JOI 20 † Sfantul Eftimie cel Mare  
VINERI 21 Sfantul Maxim Marturisitorul Post
SÂMBĂTĂ 22 Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul  
DUMINICĂ 23 Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla - Ap. I Timotei I, 15-17Ev. Luca XVIII, 35-43glas 6, voscr. 9
Vindecarea orbului din Ierihon - Ap. I Timotei I, 15-17Ev. Luca XVIII, 35-43glas 6, voscr. 9
Duminica nr: 4
 
LUNI 24 Sfanta Xenia  
MARȚI 25 † Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion  
MIERCURI 26 † Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan; Sfantul Ierarh Iosif cel Milostiv Post
JOI 27 † Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur  
VINERI 28 Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob Post
SÂMBĂTĂ 29 Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul  
DUMINICĂ 30 † Sfintii Trei Ierarhi - Ap. Evrei XIII, 7-16I Timotei IV, 9-15Ev. Matei V, 14-19Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10
Duminica lui Zaheu - Ap. Evrei XIII, 7-16I Timotei IV, 9-15Ev. Matei V, 14-19Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10
Duminica nr: 5
 
LUNI 31 Sfintii Chir si Ioan