Calendar :: Ortodox :: 2022 :: 07 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IULIE 2022

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 † Sfantul Leontie de la Radauti; Sfintii Cosma si Damian, doctorii fara de arginti Post
SÂMBĂTĂ 02 † Sfantul Voievod Stefan cel Mare  
DUMINICĂ 03 Sfantul Mucenic Iachint - Ap. Romani V, 1-10Ev. Matei VI, 22-23glas 2, voscr. 3
Predica la Duminica a treia dupa Rusalii - Despre grijile vietii - Ap. Romani V, 1-10Ev. Matei VI, 22-23glas 2, voscr. 3
Duminica nr: 1
 
LUNI 04 Sfantul Andrei Criteanul  
MARȚI 05 † Sfantul Atanasie de la Aton  
MIERCURI 06 Sfantul Sisoe cel Mare Post
JOI 07 † Sfanta Mucenita Chiriachi  
VINERI 08 Sfintii Epictet si Astion Post
SÂMBĂTĂ 09 † Sfantul Pangratie; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului de la Manastirea Neamt  
DUMINICĂ 10 Sfintii 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei - Ap. Romani VI, 18-23Ev. Matei VIII, 5-13Ioan XVII, 1-13glas 3, voscr. 4
Vindecarea slugii sutasului - Sfantul Ioan Gura de Aur - Ap. Romani VI, 18-23Ev. Matei VIII, 5-13Ioan XVII, 1-13glas 3, voscr. 4
Duminica nr: 2
 
LUNI 11 Sfanta Eufimia  
MARȚI 12 † Cinstirea icoanei Maicii Domnului Prodromita; Sfanta Veronica; Sfantul Paisie Aghioritul; Sfintii Mucenici Proclu si Ilarie  
MIERCURI 13 Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil Post
JOI 14 Sfantul Nicodim Aghioritul  
VINERI 15 Sfintii Chiric si Iulita Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Sfantul Atinoghen  
DUMINICĂ 17 Sfanta Marina - Ap. Romani X, 1-10Ev. Matei VIII, 28-34IX, 1glas 4, voscr. 5
Vindecarea celor doi demonizati din tinutul Gadarei - Ap. Romani X, 1-10Ev. Matei VIII, 28-34IX, 1glas 4, voscr. 5
Duminica nr: 3
 
LUNI 18 † Sfantul Emilian de la Durostor; Sfantul Cuvios Pamvo  
MARȚI 19 Sfanta Macrina  
MIERCURI 20 † Sfantul Ilie Post
JOI 21 † Sfantul Proroc Iezechiel; Cuviosii Rafael si Partenie de la Agapia  
VINERI 22 Sfanta Maria Magdalena Post
SÂMBĂTĂ 23 Aducerea moastelor Sfantului Foca  
DUMINICĂ 24 Sfanta Hristina - Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Vindecarea slabanogului din Capernaum - Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Duminica nr: 4
 
LUNI 25 † Adormirea Sfintei Ana  
MARȚI 26 † Sfantul Ermolae; Cuviosul Ioanichie cel Nou de la Muscel  
MIERCURI 27 † Sfantul Mucenic Pantelimon Post
JOI 28 Sfintii Prohor, Nicanor, Timon si Parmena  
VINERI 29 Sfantul Mucenic Calinic Post
SÂMBĂTĂ 30 Sfantul Valentin; Sfintii Apostoli Sila, Silvan, Crescent, Epenetos si Andronic  
DUMINICĂ 31 Sfantul Evdochim; Lasata secului pentruul Adormirii Maicii Domnului - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Vindecarea a doi orbi si un mut in Capernaum - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Duminica nr: 5
Post