Calendar :: Ortodox :: 2022 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2022

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 01 Inceputulului Adormirii Maicii Domnului; Scoaterea Sfintei Cruci Dezlegare la ulei și vin
MARȚI 02 Aducerea moastelor Sfantului Arhidiacon Stefan Post
MIERCURI 03 Sfintii Isachie, Dalmat si Faust Post
JOI 04 Sfintii sapte tineri din Efes  
VINERI 05 † Sfantul Ioan Iacob Hozevitul Post
SÂMBĂTĂ 06 † Schimbarea la Fata a Domnului Dezlegare la pește
DUMINICĂ 07 † Sfanta Teodora de la Sihla - Ap. Efeseni II, 4-10I Corinteni I, 10-17Ev. Marcu IX, 2-9Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Predica la Duminica a VIII-a dupa Rusalii - Ap. Efeseni II, 4-10I Corinteni I, 10-17Ev. Marcu IX, 2-9Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Duminica nr: 1
Dezlegare la ulei și vin
LUNI 08 Sfantul Emilian Marturisitorul, episcopul Cizicului; Sfantul Ierarh Miron Post
MARȚI 09 Sfantul Apostol Matia  
MIERCURI 10 Sfantul Lavrentie Post
JOI 11 † Sfantul Nifon, patriarhul Constantinopolului  
VINERI 12 Sfintii Mucenici Fotie si Anichit Post
SÂMBĂTĂ 13 Sfantul Tihon de Zadonsk Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 14 Sfantul Proroc Miheia - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Umblarea pe mare - potolirea furtunii - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Duminica nr: 2
 
LUNI 15 † Adormirea Maicii Domnului  
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 16 † Sfintii Martiri Brancoveni  
MIERCURI 17 Sfantul Mucenic Miron; Sfantul Gheorghe Pelerinul Post
JOI 18 Sfantul Ioan de Rila - ocrotitorul Bulgariei  
VINERI 19 Sfantul Andrei Stratilat Post
SÂMBĂTĂ 20 Sfantul Proroc Samuel  
DUMINICĂ 21 Sfantul Apostol Tadeu; Sfintii Mucenici Donat, Romul, Silvan si Venust - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Vindecarea lunaticului - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Duminica nr: 3
 
LUNI 22 Sfantul Mucenic Agatonic  
MARȚI 23 Sfantul Mucenic Lup  
MIERCURI 24 Sfantul Mucenic Eutihie Post
JOI 25 Aducerea moastelor Sfantului Apostol Bartolomeu  
VINERI 26 Sfintii Adrian si Natalia Post
SÂMBĂTĂ 27 Sfantul Fanurie  
DUMINICĂ 28 Sfantul Moise Etiopianul - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Pilda datornicului nemilostiv - Predica la Duminica a XI-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Duminica nr: 4
 
LUNI 29 † Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul negru Post
MARȚI 30 † Sfantul Ierarh Varlaam; Cuviosul Ioan de la Rasca si Secu; Sfantul Alexandru  
MIERCURI 31 Punerea in racla a braului Maicii Domnului Post