Calendar :: Ortodox :: 2022 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2022

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 † Sfantul Dionisie Exiguul; Inceputul anului bisericesc  
VINERI 02 Sfantul Mucenic Mamant Post
SÂMBĂTĂ 03 Sfantul Mucenic Antim; Sfintii Cuviosi Neofit si Meletie de la Manastirea Stanisoara  
DUMINICĂ 04 Sfantul Mucenic Vavila; Sfantul Proroc Moise - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Tanarul bogat - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Duminica nr: 1
 
LUNI 05 † Sfantul Proroc Zaharia  
MARȚI 06 † Pomenirea minunii Sfantului Arhanghel Mihail in Colose  
MIERCURI 07 † Sfantul Mucenic Sozont; Cuviosii Simeon si Amfilohie de la Pangarati Post
JOI 08 † Nasterea Maicii Domnului  
VINERI 09 † Sfintii Ioachim si Ana Post
SÂMBĂTĂ 10 Sfintele Mucenite Minodora, Mitrodora si Nimfodora  
DUMINICĂ 11 Sfanta Teodora din Alexandria; Sfantul Eufrosin bucatarul - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Ioan III, 13-17glas 4, voscr. 2
Predica la duminica dinaintea Inaltarii Sfintei Cruci - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Ioan III, 13-17glas 4, voscr. 2
Duminica nr: 2
 
LUNI 12 Sfantul Mucenic Autonom  
MARȚI 13 † Sfantul Ioan de la Prislop; Tarnosirea Bisericii Invierii din Ierusalim  
MIERCURI 14 † Inaltarea Sfintei Cruci negru Post
JOI 15 † Sfantul Ierarh Iosif cel Nou de la Partos  
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 16 Sfanta Mucenita Eufimia Post
SÂMBĂTĂ 17 Sfanta Mucenita Sofia si fiicele sale, Pistis, Elpis si Agapis  
DUMINICĂ 18 Sfantul Eumenie, episcopul Gortinei - Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 5, voscr. 3
Predica la Duminica dupa Inaltarea Sfintei Cruci - Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 5, voscr. 3
Duminica nr: 3
 
LUNI 19 Sfintii Mucenici Trofim, Savatie si Dorimedont  
MARȚI 20 Sfantul Eustatie si sotia sa, Teopista, cu cei doi fii: Agapie si Teopist  
MIERCURI 21 Sfantul Proroc Iona; Sfantul Apostol Codrat Post
JOI 22 † Sfantul Teodosie de la Brazi  
VINERI 23 † Zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul Post
SÂMBĂTĂ 24 † Sfanta Mucenita Tecla; Sfantul Siluan Athonitul  
DUMINICĂ 25 Sfanta Cuvioasa Eufrosina; Sfantul Serghie de Radonej - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 6, voscr. 4
Pescuirea minunata - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 6, voscr. 4
Duminica nr: 4
 
LUNI 26 † Sfantul Domnitor Neagoe Basarab; Sfantul Ioan Evanghelistul  
MARȚI 27 † Sfantul Antim Ivireanul  
MIERCURI 28 † Sfantul Cuvios Hariton Marturisitorul Post
JOI 29 Sfantul Chiriac Sihastrul  
VINERI 30 Sfantul Grigorie Luminatorul Post