Calendar :: Ortodox :: 2022 :: 10 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

OCTOMBRIE 2022

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 † Acoperamantul Maicii Domnului  
DUMINICĂ 02 Sfantul Ciprian - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 7, voscr. 5
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 7, voscr. 5
Duminica nr: 1
 
LUNI 03 Sfantul Dionisie Areopagitul  
MARȚI 04 Sfantul Mucenic Ierotei  
MIERCURI 05 Sfanta Haritina; Sfintii Daniil si Misail de la Manastirea Turnu Post
JOI 06 † Sfantul Apostol Toma  
VINERI 07 † Sfintii Mucenici Serghie si Vah Post
SÂMBĂTĂ 08 Sfanta Pelaghia  
DUMINICĂ 09 Sfantul Apostol Iacob al lui Alfeu - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 8, voscr. 6
Predica la Duminica a XX-a dupa Rusalii - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 8, voscr. 6
Duminica nr: 2
 
LUNI 10 Sfintii Mucenici Evlampie si Evlampia; Sfantul Ambrozie de la Optina  
MARȚI 11 Sfantul Apostol Filip, unul din cei sapte diaconi  
MIERCURI 12 Sfintii Mucenici Tarah, Prov si Andronic Post
JOI 13 † Aducerea moastelor Sfantului Apostol Andrei la Iasi; Sfintii Mucenici Carp, Papil, Agatodor si Agatonica  
VINERI 14 † Sfanta Cuvioasa Parascheva Post
SÂMBĂTĂ 15 Sfantul Mucenic Luchian  
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 Sfantul Mucenic Longhin Sutasul - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 1, voscr. 7
Duminica Parintilor de la Sinodul VII Ecumenic - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 1, voscr. 7
Duminica nr: 3
 
LUNI 17 Sfantul Proroc Osea  
MARȚI 18 † Sfantul Apostol si Evanghelist Luca  
MIERCURI 19 Sfantul Proroc Ioil Post
JOI 20 Sfantul Gherasim din Kefalonia; Sfantul Mucenic Artemie  
VINERI 21 † Sfintii Marturisitori Ardeleni Post
SÂMBĂTĂ 22 Sfintii sapte tineri din Efes; Sfantul Averchie, Episcopul Ierapolei  
DUMINICĂ 23 † Sfantul Iacob, ruda Domnului - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 2, voscr. 8
Vindecarea demonizatului din tinutul gherghesenilor - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 2, voscr. 8
Duminica nr: 4
 
LUNI 24 Sfantul Mare Mucenic Areta  
MARȚI 25 Sfintii Mucenici Marcian si Martirie  
MIERCURI 26 † Sfantul Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir Post
JOI 27 † Sfantul Dimitrie Basarabov  
VINERI 28 † Sfantul Iachint de Vicina Post
SÂMBĂTĂ 29 Sfanta Mucenita Anastasia Romana  
DUMINICĂ 30 Sfintii Mucenici Zenovie episcopul si Zenovia, sora sa - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 3, voscr. 9
Bogatul nemilostiv si saracul Lazar - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 3, voscr. 9
Duminica nr: 5
 
LUNI 31 Sfintii Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul si Narcis; Sambata mortilor - Mosii de toamna