Calendar :: Ortodox :: 2023 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2023

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 01 Inceputulului Adormirii Maicii Domnului; Scoaterea Sfintei Cruci Dezlegare la ulei și vin
MIERCURI 02 Aducerea moastelor Sfantului Arhidiacon Stefan Post
JOI 03 Sfintii Isachie, Dalmat si Faust  
VINERI 04 Sfintii sapte tineri din Efes Post
SÂMBĂTĂ 05 † Sfantul Ioan Iacob Hozevitul Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 06 † Schimbarea la Fata a Domnului - Ap. II Petru I, 10-17I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XVII, 1-9Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Umblarea pe mare - potolirea furtunii - Ap. II Petru I, 10-17I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XVII, 1-9Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Duminica nr: 1
Dezlegare la pește
LUNI 07 † Sfanta Teodora de la Sihla Post
MARȚI 08 Sfantul Emilian Marturisitorul, episcopul Cizicului; Sfantul Ierarh Miron  
MIERCURI 09 Sfantul Apostol Matia Post
JOI 10 Sfantul Lavrentie  
VINERI 11 † Sfantul Nifon, patriarhul Constantinopolului Post
SÂMBĂTĂ 12 Sfintii Mucenici Fotie si Anichit Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 13 Sfantul Tihon de Zadonsk - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Vindecarea lunaticului - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Duminica nr: 2
 
LUNI 14 Sfantul Proroc Miheia Post
MARȚI 15 † Adormirea Maicii Domnului  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 16 † Sfintii Martiri Brancoveni Post
JOI 17 Sfantul Mucenic Miron; Sfantul Gheorghe Pelerinul  
VINERI 18 Sfantul Ioan de Rila - ocrotitorul Bulgariei Post
SÂMBĂTĂ 19 Sfantul Andrei Stratilat  
DUMINICĂ 20 Sfantul Proroc Samuel - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Pilda datornicului nemilostiv - Predica la Duminica a XI-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Duminica nr: 3
 
LUNI 21 Sfantul Apostol Tadeu; Sfintii Mucenici Donat, Romul, Silvan si Venust  
MARȚI 22 Sfantul Mucenic Agatonic  
MIERCURI 23 Sfantul Mucenic Lup Post
JOI 24 Sfantul Mucenic Eutihie  
VINERI 25 Aducerea moastelor Sfantului Apostol Bartolomeu Post
SÂMBĂTĂ 26 Sfintii Adrian si Natalia  
DUMINICĂ 27 Sfantul Fanurie - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Tanarul bogat - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Duminica nr: 4
 
LUNI 28 Sfantul Moise Etiopianul  
MARȚI 29 † Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul negru Post
MIERCURI 30 † Sfantul Ierarh Varlaam; Cuviosul Ioan de la Rasca si Secu; Sfantul Alexandru Post
JOI 31 Punerea in racla a braului Maicii Domnului