Calendar :: Ortodox :: 2023 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2023

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 † Sfantul Dionisie Exiguul; Inceputul anului bisericesc Post
SÂMBĂTĂ 02 Sfantul Mucenic Mamant  
DUMINICĂ 03 Sfantul Mucenic Antim; Sfintii Cuviosi Neofit si Meletie de la Manastirea Stanisoara - Ap. I Corinteni XVI, 13-24Ev. Matei XXI, 33-44glas 4, voscr. 2
Pilda lucratorilor viei - Ap. I Corinteni XVI, 13-24Ev. Matei XXI, 33-44glas 4, voscr. 2
Duminica nr: 1
 
LUNI 04 Sfantul Mucenic Vavila; Sfantul Proroc Moise  
MARȚI 05 † Sfantul Proroc Zaharia  
MIERCURI 06 † Pomenirea minunii Sfantului Arhanghel Mihail in Colose Post
JOI 07 † Sfantul Mucenic Sozont; Cuviosii Simeon si Amfilohie de la Pangarati  
VINERI 08 † Nasterea Maicii Domnului Post
SÂMBĂTĂ 09 † Sfintii Ioachim si Ana  
DUMINICĂ 10 Sfintele Mucenite Minodora, Mitrodora si Nimfodora - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Ioan III, 13-17glas 5, voscr. 3
Predica la duminica dinaintea Inaltarii Sfintei Cruci - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Ioan III, 13-17glas 5, voscr. 3
Duminica nr: 2
 
LUNI 11 Sfanta Teodora din Alexandria; Sfantul Eufrosin bucatarul  
MARȚI 12 Sfantul Mucenic Autonom  
MIERCURI 13 † Sfantul Ioan de la Prislop; Tarnosirea Bisericii Invierii din Ierusalim Post
JOI 14 † Inaltarea Sfintei Cruci negru Post
VINERI 15 † Sfantul Ierarh Iosif cel Nou de la Partos Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Sfanta Mucenita Eufimia  
DUMINICĂ 17 Sfanta Mucenita Sofia si fiicele sale, Pistis, Elpis si Agapis - Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 6, voscr. 4
Predica la Duminica dupa Inaltarea Sfintei Cruci - Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 6, voscr. 4
Duminica nr: 3
 
LUNI 18 Sfantul Eumenie, episcopul Gortinei  
MARȚI 19 Sfintii Mucenici Trofim, Savatie si Dorimedont  
MIERCURI 20 Sfantul Eustatie si sotia sa, Teopista, cu cei doi fii: Agapie si Teopist Post
JOI 21 Sfantul Proroc Iona; Sfantul Apostol Codrat  
VINERI 22 † Sfantul Teodosie de la Brazi Post
SÂMBĂTĂ 23 † Zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul  
DUMINICĂ 24 † Sfanta Mucenita Tecla; Sfantul Siluan Athonitul - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 7, voscr. 5
Pescuirea minunata - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 7, voscr. 5
Duminica nr: 4
 
LUNI 25 Sfanta Cuvioasa Eufrosina; Sfantul Serghie de Radonej  
MARȚI 26 † Sfantul Domnitor Neagoe Basarab; Sfantul Ioan Evanghelistul  
MIERCURI 27 † Sfantul Antim Ivireanul Post
JOI 28 † Sfantul Cuvios Hariton Marturisitorul  
VINERI 29 Sfantul Chiriac Sihastrul Post
SÂMBĂTĂ 30 Sfantul Grigorie Luminatorul