Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 01 † Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Anul Nou. Tedeum)  
MARȚI 02 Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei  
MIERCURI 03 Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie Harți
JOI 04 Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist  
VINERI 05 Ajunul Bobotezei; Sfantul Mucenic Teotempt si Sfanta Mucenita Teona; Cuvioasa Sinclitichia Post negru
SÂMBĂTĂ 06 † Boboteaza - Botezul Domnului  
DUMINICĂ 07 † Soborul Sfantului Ioan Botezatorul - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 6, voscr. 9
Predica la Duminica dupa Botezul Domnului - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 6, voscr. 9
Duminica nr: 1
 
LUNI 08 Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica  
MARȚI 09 Sfantul Mucenic Polieuct  
MIERCURI 10 † Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei Post
JOI 11 † Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste  
VINERI 12 Sfanta Mucenita Tatiana Post
SÂMBĂTĂ 13 Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic  
DUMINICĂ 14 Sfanta Nina; Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait; Odovania Praznicului Botezului Domnului - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 7, voscr. 10
Duminica celor zece leprosi - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 7, voscr. 10
Duminica nr: 2
 
LUNI 15 Sfantul Cuvios Pavel Tebeul  
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 16 Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru  
MIERCURI 17 † Sfantul Antonie cel Mare Post
JOI 18 † Sfintii Atanasie si Chiril  
VINERI 19 Sfantul Macarie Egipteanul Post
SÂMBĂTĂ 20 † Sfantul Eftimie cel Mare  
DUMINICĂ 21 Sfantul Maxim Marturisitorul - Ap. I Timotei I, 15-17Ev. Luca XVIII, 35-43glas 8, voscr. 11
Vindecarea orbului din Ierihon - Ap. I Timotei I, 15-17Ev. Luca XVIII, 35-43glas 8, voscr. 11
Duminica nr: 3
 
LUNI 22 Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul  
MARȚI 23 Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla  
MIERCURI 24 Sfanta Xenia Post
JOI 25 † Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion  
VINERI 26 † Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan; Sfantul Ierarh Iosif cel Milostiv Post
SÂMBĂTĂ 27 † Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur  
DUMINICĂ 28 Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 1, voscr. 1
Duminica lui Zaheu - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 1, voscr. 1
Duminica nr: 4
 
LUNI 29 Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul  
MARȚI 30 † Sfintii Trei Ierarhi  
MIERCURI 31 Sfintii Chir si Ioan Post