Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 02 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

FEBRUARIE 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 Sfantul Mucenic Trifon  
VINERI 02 † Intampinarea Domnului Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 03 Sfantul si Dreptul Simeon si Sfanta Prorocita Ana  
DUMINICĂ 04 Sfantul Isidor Pelusiotul - Ap. II Corinteni IV, 6-15Ev. Matei XXII, 35-46glas 2, voscr. 2
Porunca iubirii - Parintele Teofil Paraian - Ap. II Corinteni IV, 6-15Ev. Matei XXII, 35-46glas 2, voscr. 2
Duminica nr: 1
 
LUNI 05 Sfanta Mucenita Agata  
MARȚI 06 Sfintii Varsanufie cel Mare; Ioan Profetul, Vucol si Fotie  
MIERCURI 07 Sfantul Partenie, episcopul Lampsacului Post
JOI 08 Sfantul Teodor Stratilat; Sfantul Proroc Zaharia  
VINERI 09 Inceputul Triodului; Sfantul Mucenic Nichifor Post
SÂMBĂTĂ 10 † Sfantul Haralambie  
DUMINICĂ 11 Sfantul Mucenic Vlasie; Sfanta Teodora imparateasa - Ap. II Corinteni VI, 1-10Ev. Matei XXV, 14-30glas 3, voscr. 3
Vindecarea orbului din Ierihon - Ap. II Corinteni VI, 1-10Ev. Matei XXV, 14-30glas 3, voscr. 3
Duminica nr: 2
 
LUNI 12 Sfantul Meletie, Arhiepiscopul Antiohiei  
MARȚI 13 Sfantul Cuvios Martinian; Sfintii Apostoli Acvila si Priscila; Sfantul Ierarh Evloghie  
MIERCURI 14 Sfintii Cuviosi Auxentiu, Maron si Avraam Post
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 15 Sfantul Apostol Onisim  
VINERI 16 Sfintii Mucenici Pamfil si Valentin Post
SÂMBĂTĂ 17 Sfantul Mucenic Teodor Tiron  
DUMINICĂ 18 Sfantul Leon, Papa al Romei - Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 4, voscr. 4
Duminica femeii cananeence - Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 4, voscr. 4
Duminica nr: 3
 
LUNI 19 Sfintii Apostoli Arhip, Filimon si sotia sa, Apfia  
MARȚI 20 Sfantul Leon, episcopul Cataniei  
MIERCURI 21 Sfantul Eustatie si Sfantul Timotei Post
JOI 22 Sambata mortilor - mosii de iarna; Aflarea moastelor sfintilor mucenici din Evghenia  
VINERI 23 Policarp, sfantul nascut in temnita Post
SÂMBĂTĂ 24 † Intaia si a doua aflare a capului Sfantului Proroc Ioan Botezatorul  
DUMINICĂ 25 Sfantul Tarasie - Ap. II Timotei III, 10-15Ev. Luca XVIII, 10-14glas 5, voscr. 5
Duminica Vamesului si a Fariseului - Ap. II Timotei III, 10-15Ev. Luca XVIII, 10-14glas 5, voscr. 5
Duminica nr: 4
 
LUNI 26 Sfantul Porfirie  
MARȚI 27 Sfantul Procopie Decapolitul; Sfantul Talaleu  
MIERCURI 28 Sfantul Cuvios Vasile Marturisitorul Harți
JOI 29 † Sfintii Cuviosi Ioan Casian si Gherman