Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 03 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

MARTIE 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 Sfanta Mucenita Evdochia Harți
SÂMBĂTĂ 02 Sfantul Teodot, Sfantul Nicolae Planas  
DUMINICĂ 03 Sfintii Mucenici Eutropiu, Cleonic si Vasilisc - Ap. I Corinteni VI, 12-20Ev. Luca XV, 11-32glas 6, voscr. 6
Pilda Fiului Risipitor - Ap. I Corinteni VI, 12-20Ev. Luca XV, 11-32glas 6, voscr. 6
Duminica nr: 1
 
LUNI 04 Sfantul Gherasim de la Iordan  
MARȚI 05 Sfantul Mucenic Conon din Isauria  
MIERCURI 06 Sfintii 42 de Mucenici din Amoreea; Aflarea Sfintei Cruci (Sambata mortilor - mosii de iarna) Post
JOI 07 Sfintii Mucenici Episcopi din Cherson;Sfantul Mucenic Efrem, episcopul Tomisului (Lasata secului de carne)  
VINERI 08 Sfantul Teofilact Marturisitorul, episcopul Nicomidiei Post
SÂMBĂTĂ 09 † 40 de mucenici, in Sevastia Armeniei  
DUMINICĂ 10 Sfintii Mucenici Codrat, Ciprian, Dionisie, Pavel, Anecton si Crescent (Zi aliturgica) - Ap. I Corinteni VIII, 8-13IX, 1-2Ev. Matei XXV, 31-46glas 7, voscr. 7
Duminica Infricosatei Judecati - Ap. I Corinteni VIII, 8-13IX, 1-2Ev. Matei XXV, 31-46glas 7, voscr. 7
Duminica nr: 2
 
LUNI 11 Sfantul Sofronie, patriarhul Ierusalimului Dezlegare la ouă, lapte și brânză
MARȚI 12 Sfantul Teofan Marturisitorul; Sfantul Simeon Noul Teolog (Zi aliturgica)  
MIERCURI 13 Aducerea moastelor Sfantului Nichifor, patriarhul Constantinopolului; Sfanta Ipomoni (Sambata Sfintilor Cuviosi) Post
JOI 14 Sfantul Benedict din Nursia (Lasata secului de branza)  
VINERI 15 Sfantul Mucenic Agapie si cei sapte mucenici (Inceputulului Sfintelor Pasti. Zi aliturgica. Canonul Mare) Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Sfantul Mucenic Sabin Egipteanul (Zi aliturgica. Canonul Mare)  
DUMINICĂ 17 Sfantul Alexie (Canonul Mare) - Ap. Romani XIII, 11-14XIV, 1-4Ev. Matei VI, 14-21glas 8, voscr. 8
Duminica Lasatului sec de branza - Ap. Romani XIII, 11-14XIV, 1-4Ev. Matei VI, 14-21glas 8, voscr. 8
Duminica nr: 3
 
LUNI 18 Sfantul Chiril al Ierusalimului (Canonul Mare)  
MARȚI 19 Sfintii Mucenici Hrisant si Daria  
MIERCURI 20 Sfintii mucenici ucisi in Manastirea Sfantul Sava cel Sfintit (Sambata Sfantului Teodor - Pomenirea mortilor) Post
JOI 21 Sfantul Ierarh Iacob Marturisitorul; Pomenirea mortilor  
VINERI 22 Sfantul Vasile de Ancira, Sfanta Drosida Post
SÂMBĂTĂ 23 Sfantul Mucenic Nicon Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 24 Sfantul Cuvios Zaharia - Ap. Evrei XI, 24-2632-40Ev. Ioan I, 43-51glas 1, voscr. 9
Duminica Ortodoxiei - prima Duminica dinul Mare - Ap. Evrei XI, 24-2632-40Ev. Ioan I, 43-51glas 1, voscr. 9
Duminica nr: 4
Post
LUNI 25 † Buna Vestire Dezlegare la pește
MARȚI 26 Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil Post
MIERCURI 27 Sfanta Mucenita Matroana din Tesalonic Post
JOI 28 Sfantul Cuvios Ilarion cel Nou; Pomenirea mortilor  
VINERI 29 Sfantul Mucenic Marcu, episcopul Aretuselor Post
SÂMBĂTĂ 30 Sfantul Cuvios Ioan Scararul Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 31 Sfantul Mucenic Ipatie, episcopul Gangrei - Ap. Evrei I, 10-14II, 1-3VII, 26-28VIII, 1-2Ev. Marcu II, 1-12Ioan X, 9-16glas 2, voscr. 10
Duminica Sfantului Grigorie Palama - Ap. Evrei I, 10-14II, 1-3VII, 26-28VIII, 1-2Ev. Marcu II, 1-12Ioan X, 9-16glas 2, voscr. 10
Duminica nr: 5