Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 Inceputulului Adormirii Maicii Domnului; Scoaterea Sfintei Cruci Dezlegare la ulei și vin
VINERI 02 Aducerea moastelor Sfantului Arhidiacon Stefan Post
SÂMBĂTĂ 03 Sfintii Isachie, Dalmat si Faust Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 04 Sfintii sapte tineri din Efes - Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Vindecarea slabanogului din Capernaum - Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Duminica nr: 1
 
LUNI 05 † Sfantul Ioan Iacob Hozevitul Post
MARȚI 06 † Schimbarea la Fata a Domnului Dezlegare la pește
MIERCURI 07 † Sfanta Teodora de la Sihla Post
JOI 08 Sfantul Emilian Marturisitorul, episcopul Cizicului; Sfantul Ierarh Miron  
VINERI 09 Sfantul Apostol Matia Post
SÂMBĂTĂ 10 Sfantul Lavrentie Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 11 † Sfantul Nifon, patriarhul Constantinopolului - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Vindecarea a doi orbi si un mut in Capernaum - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Duminica nr: 2
 
LUNI 12 Sfintii Mucenici Fotie si Anichit Post
MARȚI 13 Sfantul Tihon de Zadonsk  
MIERCURI 14 Sfantul Proroc Miheia Post
JOI 15 † Adormirea Maicii Domnului  
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 16 † Sfintii Martiri Brancoveni Post
SÂMBĂTĂ 17 Sfantul Mucenic Miron; Sfantul Gheorghe Pelerinul  
DUMINICĂ 18 Sfantul Ioan de Rila - ocrotitorul Bulgariei - Ap. I Corinteni I, 10-17Ev. Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Predica la Duminica a VIII-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni I, 10-17Ev. Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Duminica nr: 3
 
LUNI 19 Sfantul Andrei Stratilat  
MARȚI 20 Sfantul Proroc Samuel  
MIERCURI 21 Sfantul Apostol Tadeu; Sfintii Mucenici Donat, Romul, Silvan si Venust Post
JOI 22 Sfantul Mucenic Agatonic  
VINERI 23 Sfantul Mucenic Lup Post
SÂMBĂTĂ 24 Sfantul Mucenic Eutihie  
DUMINICĂ 25 Aducerea moastelor Sfantului Apostol Bartolomeu - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Umblarea pe mare - potolirea furtunii - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Duminica nr: 4
 
LUNI 26 Sfintii Adrian si Natalia  
MARȚI 27 Sfantul Fanurie  
MIERCURI 28 Sfantul Moise Etiopianul Post
JOI 29 † Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul negru Post
VINERI 30 † Sfantul Ierarh Varlaam; Cuviosul Ioan de la Rasca si Secu; Sfantul Alexandru Post
SÂMBĂTĂ 31 Punerea in racla a braului Maicii Domnului