Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 † Sfantul Dionisie Exiguul; Inceputul anului bisericesc - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Vindecarea lunaticului - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Duminica nr: 1
 
LUNI 02 Sfantul Mucenic Mamant  
MARȚI 03 Sfantul Mucenic Antim; Sfintii Cuviosi Neofit si Meletie de la Manastirea Stanisoara  
MIERCURI 04 Sfantul Mucenic Vavila; Sfantul Proroc Moise Post
JOI 05 † Sfantul Proroc Zaharia  
VINERI 06 † Pomenirea minunii Sfantului Arhanghel Mihail in Colose Post
SÂMBĂTĂ 07 † Sfantul Mucenic Sozont; Cuviosii Simeon si Amfilohie de la Pangarati  
DUMINICĂ 08 † Nasterea Maicii Domnului - Ap. Filipeni II, 5-11Galateni VI, 11-18Ev. Luca X, 33-42XI, 27-28Ioan III, 13-17glas 2, voscr. 11
Predica la duminica dinaintea Inaltarii Sfintei Cruci - Ap. Filipeni II, 5-11Galateni VI, 11-18Ev. Luca X, 33-42XI, 27-28Ioan III, 13-17glas 2, voscr. 11
Duminica nr: 2
 
LUNI 09 † Sfintii Ioachim si Ana  
MARȚI 10 Sfintele Mucenite Minodora, Mitrodora si Nimfodora  
MIERCURI 11 Sfanta Teodora din Alexandria; Sfantul Eufrosin bucatarul Post
JOI 12 Sfantul Mucenic Autonom  
VINERI 13 † Sfantul Ioan de la Prislop; Tarnosirea Bisericii Invierii din Ierusalim Post
SÂMBĂTĂ 14 † Inaltarea Sfintei Cruci negru Post
DUMINICĂ 15 † Sfantul Ierarh Iosif cel Nou de la Partos - Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 3, voscr. 1
Predica la Duminica dupa Inaltarea Sfintei Cruci - Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 3, voscr. 1
Duminica nr: 3
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sfanta Mucenita Eufimia  
MARȚI 17 Sfanta Mucenita Sofia si fiicele sale, Pistis, Elpis si Agapis  
MIERCURI 18 Sfantul Eumenie, episcopul Gortinei Post
JOI 19 Sfintii Mucenici Trofim, Savatie si Dorimedont  
VINERI 20 Sfantul Eustatie si sotia sa, Teopista, cu cei doi fii: Agapie si Teopist Post
SÂMBĂTĂ 21 Sfantul Proroc Iona; Sfantul Apostol Codrat  
DUMINICĂ 22 † Sfantul Teodosie de la Brazi - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 4, voscr. 2
Pescuirea minunata - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 4, voscr. 2
Duminica nr: 4
 
LUNI 23 † Zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul  
MARȚI 24 † Sfanta Mucenita Tecla; Sfantul Siluan Athonitul  
MIERCURI 25 Sfanta Cuvioasa Eufrosina; Sfantul Serghie de Radonej Post
JOI 26 † Sfantul Domnitor Neagoe Basarab; Sfantul Ioan Evanghelistul  
VINERI 27 † Sfantul Antim Ivireanul Post
SÂMBĂTĂ 28 † Sfantul Cuvios Hariton Marturisitorul  
DUMINICĂ 29 Sfantul Chiriac Sihastrul - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 5, voscr. 3
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 5, voscr. 3
Duminica nr: 5
 
LUNI 30 Sfantul Grigorie Luminatorul