Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 10 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

OCTOMBRIE 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 01 † Acoperamantul Maicii Domnului  
MIERCURI 02 Sfantul Ciprian Post
JOI 03 Sfantul Dionisie Areopagitul  
VINERI 04 Sfantul Mucenic Ierotei Post
SÂMBĂTĂ 05 Sfanta Haritina; Sfintii Daniil si Misail de la Manastirea Turnu  
DUMINICĂ 06 † Sfantul Apostol Toma - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 6, voscr. 4
Predica la Duminica a XX-a dupa Rusalii - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 6, voscr. 4
Duminica nr: 1
 
LUNI 07 † Sfintii Mucenici Serghie si Vah  
MARȚI 08 Sfanta Pelaghia  
MIERCURI 09 Sfantul Apostol Iacob al lui Alfeu Post
JOI 10 Sfintii Mucenici Evlampie si Evlampia; Sfantul Ambrozie de la Optina  
VINERI 11 Sfantul Apostol Filip, unul din cei sapte diaconi Post
SÂMBĂTĂ 12 Sfintii Mucenici Tarah, Prov si Andronic  
DUMINICĂ 13 † Aducerea moastelor Sfantului Apostol Andrei la Iasi; Sfintii Mucenici Carp, Papil, Agatodor si Agatonica - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 7, voscr. 5
Duminica Parintilor de la Sinodul VII Ecumenic - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 7, voscr. 5
Duminica nr: 2
 
LUNI 14 † Sfanta Cuvioasa Parascheva  
MARȚI 15 Sfantul Mucenic Luchian  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 16 Sfantul Mucenic Longhin Sutasul Post
JOI 17 Sfantul Proroc Osea  
VINERI 18 † Sfantul Apostol si Evanghelist Luca Post
SÂMBĂTĂ 19 Sfantul Proroc Ioil  
DUMINICĂ 20 Sfantul Gherasim din Kefalonia; Sfantul Mucenic Artemie - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 8, voscr. 6
Vindecarea demonizatului din tinutul gherghesenilor - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 8, voscr. 6
Duminica nr: 3
 
LUNI 21 † Sfintii Marturisitori Ardeleni  
MARȚI 22 Sfintii sapte tineri din Efes; Sfantul Averchie, Episcopul Ierapolei  
MIERCURI 23 † Sfantul Iacob, ruda Domnului Post
JOI 24 Sfantul Mare Mucenic Areta  
VINERI 25 Sfintii Mucenici Marcian si Martirie Post
SÂMBĂTĂ 26 † Sfantul Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir  
DUMINICĂ 27 † Sfantul Dimitrie Basarabov - Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 1, voscr. 7
Invierea fiicei lui Iair - Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 1, voscr. 7
Duminica nr: 4
 
LUNI 28 † Sfantul Iachint de Vicina  
MARȚI 29 Sfanta Mucenita Anastasia Romana  
MIERCURI 30 Sfintii Mucenici Zenovie episcopul si Zenovia, sora sa Post
JOI 31 Sfintii Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul si Narcis; Sambata mortilor - Mosii de toamna