Calendar :: Ortodox :: 2024 :: 12 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

DECEMBRIE 2024

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 Sfantul Proroc Naum, Cuviosul Filaret Milostivul - Ap. II Corinteni I, 21-24II, 1-4Ev. Matei XXII, 1-14glas 6, voscr. 1
Predica la Duminica a 14 a dupa Rusalii - Ap. II Corinteni I, 21-24II, 1-4Ev. Matei XXII, 1-14glas 6, voscr. 1
Duminica nr: 1
Dezlegare la pește
LUNI 02 Sfantul Proroc Avacum; Sfantul Porfirie Kafsokalivitul; Sfanta Mucenita Miropia Post
MARȚI 03 † Sfantul Cuvios Gheorghe de la Cernica Dezlegare la pește
MIERCURI 04 † Sfanta Mucenita Varvara Dezlegare la ulei și vin
JOI 05 † Sfantul Sava cel Sfintit; Sfantul Mucenic Anastasie; Sfantul Cuvios Nectarie Dezlegare la pește
VINERI 06 † Sfantul Ierarh Nicolae Post
SÂMBĂTĂ 07 † Sfanta Mucenita Filofteia  
DUMINICĂ 08 Sfantul Cuvios Patapie - Ap. Efeseni VI, 10-17Ev. Luca XIII, 10-17glas 7, voscr. 2
Tamaduirea femeii garbove - Ap. Efeseni VI, 10-17Ev. Luca XIII, 10-17glas 7, voscr. 2
Duminica nr: 2
 
LUNI 09 Zamislirea Sfintei Fecioare Maria Post
MARȚI 10 Sfintii Mucenici Mina, Ermoghen si Eugraf Dezlegare la ulei și vin
MIERCURI 11 Sfantul Daniil Stalpnicul; Sfantul Luca cel Nou Stalpnicul Post
JOI 12 † Sfantul Spiridon al Trimitundei Dezlegare la pește
VINERI 13 † Sfantul Ierarh Dosoftei Dezlegare la ulei și vin
SÂMBĂTĂ 14 Sfintii Mucenici Tirs, Calinic, Filimon si Apolonie Dezlegare la pește
DUMINICĂ 15 Sfantul Mucenic Elefterie; Sfintele Mucenite Antia si Suzana - Ap. Coloseni I, 12-18Coloseni III, 4-11Ev. Luca XIV, 16-24glas 8, voscr. 3
Pilda celor poftiti la cina - Ap. Coloseni I, 12-18Coloseni III, 4-11Ev. Luca XIV, 16-24glas 8, voscr. 3
Duminica nr: 3
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sfantul Proroc Agheu Post
MARȚI 17 Sfantul Proroc Daniel Dezlegare la ulei și vin
MIERCURI 18 † Cuviosul Daniil Sihastru Post
JOI 19 Sfantul Mucenic Bonifatie; Cuviosul Grichentie; Sfantul Trifon si Cuvioasa Aglaia Dezlegare la ulei și vin
VINERI 20 Sfantul Mucenic Ignatie Teoforul Post
SÂMBĂTĂ 21 Sfanta Iuliana; Sfantul Temistocle  
DUMINICĂ 22 † Sfantul Ierarh Petru Movila - Ap. Evrei XI, 9-1032-40Ev. Matei I, 1-25glas 1, voscr. 4
Predica la Duminica dinaintea Nasterii Domnului - Ap. Evrei XI, 9-1032-40Ev. Matei I, 1-25glas 1, voscr. 4
Duminica nr: 4
 
LUNI 23 Sfintii 10 mucenici din Creta Post
MARȚI 24 Sfanta Mucenita Eugenia; (Ajunul Craciunului)  
MIERCURI 25 † Craciunul - Nasterea Domnului Harți
JOI 26 † Soborul Maicii Domnului; Sfantul Nicodim de la Tismana  
VINERI 27 † Sfantul Arhidiacon Stefan Harți
SÂMBĂTĂ 28 Sfintii 200 de Mucenici arsi in Nicomidia  
DUMINICĂ 29 Sfintii 140 de prunci ucisi din porunca lui Irod - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Matei II, 13-23glas 2, voscr. 5
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Matei II, 13-23glas 2, voscr. 5
Duminica nr: 5
 
LUNI 30 Sfanta Mucenita Anisia  
MARȚI 31 Sfanta Cuvioasa Melania Romana