Calendar :: Ortodox :: 2025 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2025

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 † Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Anul Nou. Tedeum) Harți
JOI 02 Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei  
VINERI 03 Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie Dezlegare la ouă, lapte și brânză
SÂMBĂTĂ 04 Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist  
DUMINICĂ 05 Ajunul Bobotezei; Sfantul Mucenic Teotempt si Sfanta Mucenita Teona; Cuvioasa Sinclitichia - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 3, voscr. 6
Predica la Duminica dinaintea Botezului Domnului - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 3, voscr. 6
Duminica nr: 1
Post negru
LUNI 06 † Boboteaza - Botezul Domnului  
MARȚI 07 † Soborul Sfantului Ioan Botezatorul  
MIERCURI 08 Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica Post
JOI 09 Sfantul Mucenic Polieuct  
VINERI 10 † Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei Post
SÂMBĂTĂ 11 † Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste  
DUMINICĂ 12 Sfanta Mucenita Tatiana - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 4, voscr. 7
Predica la Duminica dupa Botezul Domnului - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 4, voscr. 7
Duminica nr: 2
 
LUNI 13 Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic  
MARȚI 14 Sfanta Nina; Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait; Odovania Praznicului Botezului Domnului  
MIERCURI 15 Sfantul Cuvios Pavel Tebeul Post
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru  
VINERI 17 † Sfantul Antonie cel Mare Post
SÂMBĂTĂ 18 † Sfintii Atanasie si Chiril  
DUMINICĂ 19 Sfantul Macarie Egipteanul - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 5, voscr. 8
Duminica celor zece leprosi - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 5, voscr. 8
Duminica nr: 3
 
LUNI 20 † Sfantul Eftimie cel Mare  
MARȚI 21 Sfantul Maxim Marturisitorul  
MIERCURI 22 Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul Post
JOI 23 Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla  
VINERI 24 Sfanta Xenia Post
SÂMBĂTĂ 25 † Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion  
DUMINICĂ 26 † Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan; Sfantul Ierarh Iosif cel Milostiv - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 6, voscr. 9
Duminica lui Zaheu - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 6, voscr. 9
Duminica nr: 4
 
LUNI 27 † Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur  
MARȚI 28 Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob  
MIERCURI 29 Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul Post
JOI 30 † Sfintii Trei Ierarhi  
VINERI 31 Sfintii Chir si Ioan Post