Calendar :: Ortodox :: 2025 :: 07 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IULIE 2025

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 01 † Sfantul Leontie de la Radauti; Sfintii Cosma si Damian, doctorii fara de arginti  
MIERCURI 02 † Sfantul Voievod Stefan cel Mare Post
JOI 03 Sfantul Mucenic Iachint  
VINERI 04 Sfantul Andrei Criteanul Post
SÂMBĂTĂ 05 † Sfantul Atanasie de la Aton  
DUMINICĂ 06 Sfantul Sisoe cel Mare - Ap. Romani VI, 18-23Ev. Matei VIII, 5-13Ioan XVII, 1-13glas 3, voscr. 4
Vindecarea slugii sutasului - Sfantul Ioan Gura de Aur - Ap. Romani VI, 18-23Ev. Matei VIII, 5-13Ioan XVII, 1-13glas 3, voscr. 4
Duminica nr: 1
 
LUNI 07 † Sfanta Mucenita Chiriachi  
MARȚI 08 Sfintii Epictet si Astion  
MIERCURI 09 † Sfantul Pangratie; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului de la Manastirea Neamt Post
JOI 10 Sfintii 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei  
VINERI 11 Sfanta Eufimia Post
SÂMBĂTĂ 12 † Cinstirea icoanei Maicii Domnului Prodromita; Sfanta Veronica; Sfantul Paisie Aghioritul; Sfintii Mucenici Proclu si Ilarie  
DUMINICĂ 13 Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil - Ap. Romani X, 1-10Ev. Matei VIII, 28-34IX, 1glas 4, voscr. 5
Vindecarea celor doi demonizati din tinutul Gadarei - Ap. Romani X, 1-10Ev. Matei VIII, 28-34IX, 1glas 4, voscr. 5
Duminica nr: 2
 
LUNI 14 Sfantul Nicodim Aghioritul  
MARȚI 15 Sfintii Chiric si Iulita  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 16 Sfantul Atinoghen Post
JOI 17 Sfanta Marina  
VINERI 18 † Sfantul Emilian de la Durostor; Sfantul Cuvios Pamvo Post
SÂMBĂTĂ 19 Sfanta Macrina  
DUMINICĂ 20 † Sfantul Ilie - Ap. Iacov V, 10-20Romani XII, 6-14Ev. Luca IV, 22-30Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Vindecarea slabanogului din Capernaum - Ap. Iacov V, 10-20Romani XII, 6-14Ev. Luca IV, 22-30Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Duminica nr: 3
 
LUNI 21 † Sfantul Proroc Iezechiel; Cuviosii Rafael si Partenie de la Agapia  
MARȚI 22 Sfanta Maria Magdalena  
MIERCURI 23 Aducerea moastelor Sfantului Foca Post
JOI 24 Sfanta Hristina  
VINERI 25 † Adormirea Sfintei Ana Post
SÂMBĂTĂ 26 † Sfantul Ermolae; Cuviosul Ioanichie cel Nou de la Muscel  
DUMINICĂ 27 † Sfantul Mucenic Pantelimon - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Vindecarea a doi orbi si un mut in Capernaum - Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Duminica nr: 4
 
LUNI 28 Sfintii Prohor, Nicanor, Timon si Parmena  
MARȚI 29 Sfantul Mucenic Calinic  
MIERCURI 30 Sfantul Valentin; Sfintii Apostoli Sila, Silvan, Crescent, Epenetos si Andronic Post
JOI 31 Sfantul Evdochim; Lasata secului pentruul Adormirii Maicii Domnului Post