Calendar :: Ortodox :: 2025 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2025

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 Inceputulului Adormirii Maicii Domnului; Scoaterea Sfintei Cruci Dezlegare la ulei și vin
SÂMBĂTĂ 02 Aducerea moastelor Sfantului Arhidiacon Stefan  
DUMINICĂ 03 Sfintii Isachie, Dalmat si Faust - Ap. I Corinteni I, 10-17Ev. Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Predica la Duminica a VIII-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni I, 10-17Ev. Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Duminica nr: 1
 
LUNI 04 Sfintii sapte tineri din Efes Post
MARȚI 05 † Sfantul Ioan Iacob Hozevitul  
MIERCURI 06 † Schimbarea la Fata a Domnului Dezlegare la pește
JOI 07 † Sfanta Teodora de la Sihla Post
VINERI 08 Sfantul Emilian Marturisitorul, episcopul Cizicului; Sfantul Ierarh Miron Post
SÂMBĂTĂ 09 Sfantul Apostol Matia Dezlegare la ulei și vin
DUMINICĂ 10 Sfantul Lavrentie - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Umblarea pe mare - potolirea furtunii - Ap. I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Duminica nr: 2
 
LUNI 11 † Sfantul Nifon, patriarhul Constantinopolului Post
MARȚI 12 Sfintii Mucenici Fotie si Anichit  
MIERCURI 13 Sfantul Tihon de Zadonsk Post
JOI 14 Sfantul Proroc Miheia  
VINERI 15 † Adormirea Maicii Domnului Dezlegare la pește
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 † Sfintii Martiri Brancoveni  
DUMINICĂ 17 Sfantul Mucenic Miron; Sfantul Gheorghe Pelerinul - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Vindecarea lunaticului - Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Duminica nr: 3
 
LUNI 18 Sfantul Ioan de Rila - ocrotitorul Bulgariei  
MARȚI 19 Sfantul Andrei Stratilat  
MIERCURI 20 Sfantul Proroc Samuel Post
JOI 21 Sfantul Apostol Tadeu; Sfintii Mucenici Donat, Romul, Silvan si Venust  
VINERI 22 Sfantul Mucenic Agatonic Post
SÂMBĂTĂ 23 Sfantul Mucenic Lup  
DUMINICĂ 24 Sfantul Mucenic Eutihie - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Pilda datornicului nemilostiv - Predica la Duminica a XI-a dupa Rusalii - Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Duminica nr: 4
 
LUNI 25 Aducerea moastelor Sfantului Apostol Bartolomeu  
MARȚI 26 Sfintii Adrian si Natalia  
MIERCURI 27 Sfantul Fanurie Post
JOI 28 Sfantul Moise Etiopianul  
VINERI 29 † Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul negru Post
SÂMBĂTĂ 30 † Sfantul Ierarh Varlaam; Cuviosul Ioan de la Rasca si Secu; Sfantul Alexandru  
DUMINICĂ 31 Punerea in racla a braului Maicii Domnului - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Tanarul bogat - Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Duminica nr: 5